BİR SANATÇI BİR ESERSANATTAN

‘1 Sanatçı 1 Eser’ : Deniz Önlü “Görebildiğin Yere Kadar”

Sanatçı Deniz Önlü’nün en son Açık Stüdyo Günleri’nde sergilediği “Görebildiğin Yere Kadar” yerleştirmesi, içerisi ve dışarısı ilişkisini ait ya da yabancı olma ayrımının hassaslaştırdığı güven duygusuna odaklanarak ele alıyor.

Çalışma, Boğazkesen-Yeniçarşı caddeleri boyunca yenilenen binalardan arta kalan kapı ve pencereler ve aynı bölgeden elde edilen görsel kayıtların bir araya getirilmesinden oluşuyor. Kapı ve pencereler yerleştirildiği alanı yeniden düzenlerken bu görsel kayıtlara ulaşılabilirliğin koşullarını da oluşturuyor. Beraber kullanılan naylon örtü, inşaat halindeki binaları hatırlatarak mekanın geçici ve kullanım dışı olduğu izlenimini yaratıyor.

Ziyaretçiler, yıkılan ya da yenilenmekte olan binalardan arta kalan kapı ve pencerelerle bölümlere ayrılmış ve sınırlandırılmış bir alana girerken çalışmanın içinde yer alan video ve fotoğraf yerleştirmelerine bu alanın koşulları doğrultusunda ulaşabiliyor. Dışarıya erişimin kısıtlandığı bu alanda çevresiyle bağlantı kurma ve nerede olduğunu anlama sürecini kendi bedeni ve geçmiş tecrübeleri üzerinden deneyimliyorlar.

Kapı ve pencereler ne ile çevrelendiğimizi keşfetme çabamızda içeriden dışarıya ya da tersine açılan eşikler olarak işlev görürler. Çalışmada, ihtiyaç duyulmadığı için sökülüp atılan ve artık bulunması beklenilen yerde olmayan nesneler olarak izleyici karşısına çıkıyorlar. Sessiz kalmış bir kopukluk hissi mekana hakim oluyor ve bunun bilgisi nesneler aracılıyla izleyiciye aktarılıyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı