BİR SANATÇI BİR ESERSANATTAN

Bir Sanatçı Bir Eser : Melike Uçku ‘Sen Bende’

Eserlerini üretirken soyut bir dil kullanan sanatçı Melike Uçku, işlerinde varoluşa yönelik bir yol izliyor.

Sanatçı Melike Uçku, eserlerini üretirken soyut bir dil kullanıyor. Çalışmalarının altında yatan hikaye tamamen varoluşa yönelik bir yol izliyor.

Son dönem çalışmaları olan “Zamanda Bir An” serisinin; zaman, an ve bu anda gerçekleşen hikayeler ve bu devasa boşlukta yer alan muhteşem bir sistem olan evren üzerine kurgulu olduğunu dile getiriyor. ‘Sen Bende’ eserinin de parçası olduğu bu seriyi Melike Uçku, “Evrende varoluş, bu varoluşta geçen an’ların her bir yaşantıdaki izlerini irdeleyen çalışmalarımda, zaman zaman bıraktığım beyaz/boş alanlar zamanı, anı ve yaşamı nitelerken, bu boşlukta cevabını bulamadığımız sorulara gönderme yapmaktadır.” şeklinde anlatıyor.

Melike Uçku
“Zamanda Bir An” serisi, ‘Sen Bende’, Kasım 2020

Melike Uçku Kimdir?

Sanatçı Melike Uçku, Yeditepe Üniversitesi, Plastik Sanatlar, Resim Ana Sanat Dalında Sanatta Yeterlik, Doktora derecesini 2018 yılında almıştır. Sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi ve fuarlarda yer almış, Portekiz Lizbon’da kişisel sergisini 2018 yılında açmıştır. Singapur, Bulgaristan, Yunanistan gibi pek çok farklı ülkede eserleri sergilenen sanatçının, pek çok koleksiyonda eserleri bulunmaktadır. 2014 yılında RH dergisinin düzenlemiş olduğu yılın genç ressamı yarışmasında eseri sergileme almıştır.

‘1 Sanatçı 1 Eser’ : Nesrin İçen “Acı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu