BİR SANATÇI BİR ESERSANATTAN

1 Sanatçı 1 Eser : Nesrin İçen ‘Acı’

Kavramsal olarak insani bir hal olan “acı” kavramına yoğunlaşan sanatçı-heykeltraş Nesrin İçen, işlerinde iyileştirilemeyen acıyı tarif etmeye, aktarmaya çalışıyor.

Nesrin İçen, ‘1 Sanatçı 1 Eser’ bölümümüzde sanatseverlerle paylaştığı “Acı” isimli eserini şu şekilde anlatıyor:
“Acı var oluşun gerçekliği olarak insanlığın ortak paydası, kaçamadığıdır. Her insan acıyı deneyimler; farklı hallerde içinden geçer, bazen onda kalır, bazen ondan yeni bir var oluşla çıkar. Ama öyle ya da böyle her insanın bir acı deneyimi/oluşu vardır. Bu insani bir durumdur. İnsani acı, sebebi ortadan kalkınca geçer ya da zaman geçince azalır, hatta unutulabilir. Oysa ki  evi bombalanıp ailesini yitirmiş, tecavüze uğramış, kimliğinden ötürü evini köyünü terk etmeye zorlanmış insanların, gördüğü şiddet karşısında duyduğu acı olsun hiçbir zaman dinmez. Bu acının izlerini ruhlarında ve bedenlerinde taşıyanlarınki asla unutulmaz.
Şiddet ise acıdan bağımsız düşünülemez. İktidar siyasetinin bir parçası olan şiddet; iktidarı mutlak kılma ve ayakta tutma çabasıyla, gücün orantısız kullanımı sonucu ortaya çıkarak ruhsal ve fiziksel yıkıma neden olur. Bireysel ya da toplumsal şiddet, güçsüz kıldığı kişinin ya da toplumun üzerinde mutlak hakimiyet kurmakta ve acı vermektedir. İşte bu acı dinmeyen acıdır. Bu acıyı yaşayan da, tanıklık eden de bir daha hayata eskisi gibi bakamaz.
Yeats’in de dediği gibi; 
‘Yaraların acısını
Mızrağın doğum sancısını,
Duyarız içimizde’

Acı ya oluşta bıraktığı izle kanamaya devam eder ya da sanırım pek az kişinin gerçekleştirdiği acıyla yüzleşme ile dönüşüme uğrar ve kişi yeni bir ben olarak yaşama katılır. Fakat yaşamın gerçekliği olarak kaçamayacağımız acı yaşamın belli aşamalarında ve hallerinde deneyimlenir. Ve dünyanın neresinde yaşanırsa yaşansın bu acılar insanlık tarihinde ve ortak belleğimizde yer eder. Bu nedenle de çalışmalarımın isimlerini farklı dillerdeki “acı”nın karşılığı olan kelimelerden seçmiş bulunmaktayım. Acının insan yaşamında bıraktığı etkiyi ve gerçekleştirdiği dönüşümü belirtmek için de ağaç gibi sert malzemeyi yumuşakmış gibi göstererek şiddetin ve acının gücünü vurgulamayı amaçlamaktayım. Formlarımda ise var oluşun ortak paydası olan acıyı imlemek üzere izleyene ‘Beden mi? Bedense kadın mı? Erkek mi? Yoksa hayvan mı?’ sorularını sorduran anlaşılmayan kesitler sunuyorum.”

Nesrin İçen Kimdir?

Nesrin İçen: 'Acı evrensel bir duygu'

Nesrin İçen, 1979 yılında  İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Marmara Üniversitesi A.E.F. G.S.E. Bölümü Heykel Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 2000-2004 tarihleri arasında Sanatçı İsmet Doğan’a asistanlık yaptı. Daha sonra sanat çalışmalarına kendi atölyesinde devam etti. Pek çok sergiye katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu