ETKİNLİKLERKONSER & MÜZİK FESTİVALİ

30. İstanbul Caz Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA’nınsponsorluğunda düzenlenen 30. İstanbul Caz Festivali, 7-19 Temmuz tarihleri arasında, popüler ve yeni isimlerle dolu bir programla festival takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Festival bu yıl merkezini İstanbul’un en yeşil yerlerinden Parkorman’a taşıyor. 8, 9 ve 12 Temmuz’da Go Ons ve Every Single Moment katkılarıyla Parkorman’da gerçekleştirilecek konserler, festival izleyicilerini yeni nesil virtüözlerden, trip-pop, funk, caz ve rock’ın usta isimlerine, izleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

Parkorman’da üç güne yayılacak konserlerde, The Lumineers, Morcheeba, Kovacs, Alfa Mist, Riff Cohen&Okay Temiz “TheRitual”, Adamlar, Mammal Hands, Mert Demir, Ekin Beril ve Takeshi’s Cashewve çok daha fazlası sahnede olacak.

“Festival içinde festival” havası estirecek Parkorman konserleri ve tüm festival biletleri; avantajlı dönem fiyatlarıyla; passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ile İKSV ana gişede satışta.

Festival takipçileri ayrıca Parkorman konserlerine özel kombine bilet alarak 8, 9, ve 12 Temmuz’daki konserlere katılabilecek.

Üyelikleriyle İKSV’nin tüm çalışmalarını destekleyen Lale Kart üyeleri, biletlerini %25’e varan indirimlerle alıyor.  Tüm Garanti BBVA kredi kartlarına özel %10 indirim festival boyunca devam edecek.

30. İstanbul Caz Festivali

8 Temmuz Cumartesi

Indie-Pop’tan Anadolu Funk’a yıldızlar geçidi:
Kovacs // RiffCohen& Okay Temiz “TheRitual” // Mert Demir // Takeshi’sCashew 

Festivalin ilk Parkorman buluşmasında Kovacs,RiffCohen& Okay Temiz “TheRitual”,Takeshi’sCashewve Mert Demir’den oluşan yıldız bir kadro Go Ons ve EverySingle Moment katkılarıyla festival izleyicisini karşılıyor.

Başlı başına bir festival gibi geçecek konser günü 17.00’de başlayacak.Parkorman’ın ilk gecesini, İstanbullu müzikseverlerin de yakından bildiği SharonKovacs kapatacak. Etta James, TinaTurner, BettyDavis, Nina Simone, ShirleyBassey gibi efsanelerden aldığı ilhamla, derinlikli sesi ve katmanlı müziğiyle dikkat çeken Kovacs,  bugüne kadar Glastonbury ve Sziget gibi festivallerde yer aldı ve Robbie Williams gibi pop yıldızlarıyla aynı sahneyi paylaştı.

Kovacs’tan önce, ilk İstanbul Caz Festivali’nde de izleyicilerle buluşan, vurmalı çalgılardaki progresifvizyonuyla dünya çapında öncü kabul edilen Okay Temiz, özel bir prömiyerde İsrailli popüler söz yazarı ve besteci RiffCohen ile sahneyi paylaşacak. RiffCohen& Okay Temiz “TheRitual” projesinin ilk kez dinleyici karşısına çıkacağı bu konserden önce de son dönemde özellikle MabelMatiz’le işbirliği yaptığı “Antidepresan” şarkısıyla kendinden bahsettiren yetenekli söz yazarı ve besteci Mert Demir’inolacak. Günün ilk konserinde ise Anadolu funk, Krautrock, Afrobeat türlerinden etkilenen progresifjam topluluğu Takeshi’sCashew sahnede olacak.

9 Temmuz Pazar

Trip-Hop, elektronik müzik ve cazla dolu bir gece:
Morcheeba // Alfa Mist // Ekin Beril // Mammal Hands

Cazın yeni nesil virtüözleri ile türler arası alternatif sesleri bir araya getirecek ikinci Parkorman buluşmasında Go Ons ve EverySingle Moment katkılarıyla  Morcheeba, Alfa Mist, Mammal Hands ve Ekin Beril sahne alacak.

İstanbul’un en yeşil alanlarından biri olan Parkorman’da, trip-hop ve rock’a göz kırpan altyapıları SkyeEdwards’ın R&B temelli derin vokalleriyle perçinleyen Morcheeba ile hip-hop’tan aldığı ilhamı merkezinde tutarak cazın farklı alt türleri arasında rahatlıkla gezinen Alfa Mist sahnede olacak. Alfa Mist’in büyülü konserinden önce ise yaratıcı videolarıyla ve özgün besteleri ile dikkatimizi çeken, yerli sahnemizin başarı isimlerinden, multi-enstrümentalistEkin Beril ve İngiltere’den elektronik, çağdaş, klasik, folk ve cazdan beslenen Mammal Hands izleyiciyi karşılayacak. Yenilikçi fikirleri notalara döken yeni nesil virtüözlerin yeteneklerine yeşillikler içindeki Parkorman’da şahit olmak için daha iyi bir fırsat olamaz.

12 Temmuz Çarşamba

Indie-Rock’ın yıldız ekipleri aynı sahnede buluşuyor:
TheLumineers // Adamlar

Festival izleyicisi, 12 Temmuz akşamı Go Ons ve Every Single Moment katkılarıyla müzik kulüplerinde başladıkları folk serüvenini tüm dünyaya aktarmayı başarabilen The Lumineers’i ve Türkiye’nin en gözde yeni nesil topluluklarından Adamlar’ı izleyecek.

The Lumineers, “Ho Hey” ile 2012’de yaptıkları başarılı çıkışın ardından Bruce Springsteen, Tom Waits, Bob Dylan ve Tom Petty gibi efsanelerden aldıkları ilhamla dünya çapında başarı kazandılar. Gülen yüzlerin ardındaki melankolik hikâyeleri anlatan, birer film senaryosu gibi işledikleri “Stubborn Love”, “Ophelia”, “Angela” ve “Cleopatra” gibi incelikli ve dokunaklı şarkılarıyla ciddi bir hayran kitlesine ulaşan grup, 10 yıl gibi kısa bir sürede modern folk türünün en büyük grupları arasında yerini sağlamlaştırdı. Konserde The Lumineers öncesinde izleyeceğimiz grup ise rock müziğin enerjisi ile ironi dolu sözlerini başarıyla harmanlayan, İstanbullu ekip Adamlar olacak.

İKSV etkinlikleri için aldığınız her bilet, kültür ve sanatın gelişimi ve her koşulda devam edebilmesi için yürüttüğümüz çalışmalara katkı sağlıyor. İKSV bu yıl, tüm 2023 bütçesinden ayırdığı kaynakla, Deprem Bölgesi Enstrüman Destek Fonu’nu hayata geçiriyor.

Ayrıntılı bilgi için:
iksv.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu