KÖŞE YAZILARINihal Güres

Affordable Art / Galeri Baraz gizemli kapılarını sonunda açtı. – Nihal Güres yazdı…

Türk sanatının efsane isimlerinden Galeri Baraz/Yahşi Baraz renkli bir etkinlikle kapılarını 2 günlüğüne açtı. Affordable, yani bütçeye uygun sanat eserlerini satışa sunduğu bu etkinliği, kızı Rüya Baraz ile planladı. Sanat, özel ikramları ve müzik dolu bu etkinlikte özlediğimiz galeriye kavuştuk.

Galerinin duvarları hem sanat eserleri hem de Yahşi Baraz’ın Türk sanatını arşivledigi fotoğraflar ve anılarla doluydu. AKM Sanat Galerisi’nde düzenlediği muhteşem sergi afişleri, Burhan Doğançay, Bedri Baykam, Adnan Çoker sergi afişleri ve anı fotoğrafları saatlerce izlenecek nostaljik görüntülerdi.

Sanatçı eşi Maria Kılıçoğlu Baraz ve kızı Rüya davetlilere çok sıcak bir atmosfer sağladılar. Yahşi Baraz Bey her zamanki gibi zarif ve harika bir misafirperver. Konuklara tek tek içeceklerini ikram edecek kadar alçak gönüllü ve sempatik. Bazı günler eşi Maria’nın stüdyosuna girip, yaptığı eserleri kontrol ediyormuş, neler yapılıyor bakalım, diye takılıyormuş.

Galeriyi ve Türk sanatının arşivi niteliğindeki duvarları çok özlemişiz. Türk sanatına kendini adamış bir galerici ve yeni bir soluk aralanan kapılar. Herhalde Rüya Baraz’ın etkisiyle yeni bir sürece gireceğiz ve bu güzel galeriyi ve eserleri daha sık görebileceğiz.

Rüya Baraz ve stajyeri Fidan Aslaneroglu, güzel bir organizasyon ve yeni bir soluk getirdiler. Sanat, arada tazelik, taze soluklar istiyor. O zaman, izleyiciler ve sanatçılar da yeniden tazeliyorlar ve gençleşiyorlar. Hepimize gerekli antioksidan, Yahşi Baraz ve ailesi.

Kadınlar şiir gibi, neye dokunsalar güzelleştiriyorlar.
Güzel bir bahar geliyor, bütçeye uygun sanat, sevgi, dostluk ve barış var.

Nihal Güres

Başa dön tuşu