SANATTAN

Ahmet Rüstem Ekici’nin ‘Hamam’ına giren aydınlanacak!

Ahmet Rüstem Ekici’nin güncel tekniklerle ürettiği işlerinden oluşan tamamı AR ile ilişki kuran ilk sergi olma özelliğini taşıyan “Hamam” sergisi Galeri Bu Pavilion’da açıldı.

Yıkanma, arınma, kirlenme, haz,ölüm, su, susuzluk, terleme, üşüme, ısınma gizleme, gizlenme,
mozaik, mermer, çini, sınırlar, oryantalizm, mimari etkileşim, temas sosyalleşme, örgütlenme,
örtünme, soyunma, giyinme, yenilenme, buruşma, boşalma, boşaltma, korunma, koruma, kokma,
peştamal, tas, kubbe, soğukluk, ılıklık, sıcaklık üzerine görsel hikayeler…”

Sanatçı Ahmet Rüstem Ekici’nin “Hamam” sergisi, mekânın toplumsal hafıza ve sosyal  yaşamdaki temsiliyeti üzerine odaklanıyor. Sergi beden ve cinsel yönelim bağlantılarıyla birlikte hamamın kamusal karşılıklarını irdeliyor.

“Hamam” kültürü her daim sosyalleşmeye, isyanlara, örgütlenmelere, zevke, şifaya, cinayetlere, efsanelere ev sahipliği yaparken sanatçı Ahmet Rüstem Ekici’nin bakış açısıyla başka boyutlara taşınıyor. Sanatçının kişisel deneyimleri ve toplumun sessiz kalmayı öğrettiği LGBTI+ ve cinsiyet rollerindeki sınırlar, arkeolojik nesneler olan mozaiklerle beraber bilindik formlarından farklı yoğruluyor. “Hamam” böylelikle görülmedik hikayeleri anlatırken interaktif bir mekân sunuyor.


Sergi Ekici’nin son dönemlerde üzerine yoğunlaştığı 3D animasyon, tekstil baskı, seramik, 3D print, gibi güncel tekniklerle ürettiği çalışmaların yanı sıra, tamamı AR ile ilişki kuran ilk sergi olma özelliğini taşıyor.

‘Hamam’ sergisi, 07.12.2019 tarihine kadar, Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 11.00 – 19.00 saatleri arasında Galeri Bu Pavilion‘da ziyaret edilebilir.

Galeri Bu Pavilion
Şahkulu, Serdar-ı Ekrem Cd. No: 11A
Beyoğlu/İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı