ETKİNLİKLER

Akademililer Sanat Merkezi Resim Sergisi – Aslı Arslanbek-Evci “Gölgeyle Buluşma”

Akademililer Sanat Merkezi, ressam Aslı Arslanbek-Evci’nin ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kişiliğin öteki tarafı olan gölgeye yönelik korku ve yadsıma eğilimine dirençle ortaya çıkan ifade ihtiyacı ve uzlaşma arzusu Aslı Arslanbek-Evci‘nin resimlerinin üretim sürecine ışık tutuyor. Sanatçı, kendi gölgesinin izini sürmek adına, başkalarının suretlerine bakma yolculuğuna çıkıyor. Resmedilen karakterlerin birbirlerinden kopuk temsilleri, ifadenin yanıtlayamadığı yerlerde yerini apatiye bırakıyor. Bu sergi, sanatçının 2015-2019 yılları arasında ürettiği işlerinde cevap aradığı şu sorunun temsili olarak okunabilir; “Gölgeyle yüzleşmek, var olmanın gerekliliği olduğunda, yaratıcılığın karamsar tarafıyla nasıl barışılır?”

Aslı Arslanbek-Evci, Muhsin, 2015, 73×60, Tuval üzerine yağlıboya

Mehmet Ergüven’in ifade ettiği şekilde Aslı Arslanbek-Evci, ilgi alanı resim ile psikoloji arasında salınan sanatçı kimliğiyle, daha çok bir portre ressamıdır ilk elde, ama portrenin baş ve yüz olarak ikiye ayrıldığını unutmama kaydıyla elbette. Ancak, tam da bu sınırlamanın izleyicide yol açtığı duraksama, yorumun kışkırtıcı itici gücü olarak, sözü edilen resimler ile diyalog arayışına sağlam bir zemin hazırlar.

Aslı Arslanbek-Evci’nin “Gölgeyle Buluşma / Encountering the Shadow” isimli ilk kişisel sergisi 21 Mart – 20 Nisan 2019 tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi‘nde görülebilir.

Açılış: 21 Mart 2019, saat 18.00

Akademililer Sanat Merkezi
Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Aslı Arslanbek-Evci, Aile arasında 2, 2019, 200×150, tuval üzerine yağlıboya
Aslı Arslanbek-Evci, Erkeklik, 2016, 80×60, tuval üzerine yağlıboya

Başa dön tuşu