RESİMSANATTAN

Akın Ekici’den ‘Yolcudan Yolcuya Hikayeler’

RESSAM AKIN EKİCİ’NİN ‘YOLCUDAN YOLCUYA HİKÂYELER’ ADLI RESİM SERGİSİ MOĞOLİSTAN’IN BAŞKENTİ ULAN BATUR’DA DEVLET RESEPSİYONU İLE GERÇEKLEŞTİ.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE MOĞOLİSTAN ARASINDAKİ DİPLOMATİK İLİŞKİLERİN 50. YILI MÜNASEBETİYLE ORGANİZE EDİLEN SERGİDE, HER YILA 1 ESER ATFEDİLDİ.

SANATÇININ ‘FABL’ İSİMLİ ESERİ DÜNYACA ÜNLÜ RESSAMLARIN ESERLERİNİN YER ALDIĞI MOĞOLİSTAN MİLLİ SANAT GALERİSİ’NİN KOLEKSİYONUNA DAİMİ OLARAK SERGİLENMEK ÜZERE KABUL EDİLDİ.

Ressam Akın Ekici‘nin ‘Yolcudan Yolcuya Hikâyeler‘ adlı 6. kişisel resim sergisi, 05 -11 Haziran 2019 tarihleri arasında Ulan Batur Moğolistan Milli Sanat Galerisi‘nde gerçekleştirildi. T.C. Ulan Batur Büyükelçiliği’nce organize edilen ve devlet resepsiyonu ile açılan sergi, Türkiye Cumhuriyeti ile Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. yılı münasebetiyle T.C. Dış İşleri Bakanlığı ile T.C. Ulan Batur Büyükelçiliği’nin himayelerinde gerçekleşti.

Sergide Ressam Akın Ekici’nin 50 adet eseri, iki devlet arasındaki diplomatik ilişkilerin her bir yılına atfedildi. Moğolistan Konservatuarı öğrencilerinin geleneksel Moğol müziğinden örnekler sunduğu konser ile taçlanan açılışa yabancı diplomatik misyon temsilcileri ile çok sayıda Türk ve Moğol sanatsever katıldı.

“SANAT KÖPRÜSÜ KURULMUŞ OLACAK”

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin geçmişinin 50 yıla dayansa da kültürel ve sosyal ilişkilerin binlerce yıllık tarihinin olduğunu ifade eden Türkiye Cumhuriyeti Ulan Batur Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, açılışta yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti ile Moğolistan’ın binlerce yıllık ortak geçmişi var. Moğolistan Türklerin ata yurdu ve kökleri burada. Ortak kültür ve kökene sahip her iki millet ne mutlu ki yüzyıllar boyunca dostça ve kardeşçe yaşadı. Gerçekleştirdiğimiz bu sergi ile her iki ülke arasındaki kültürel ve sosyal ilişkiler sanat eliyle pekiştirilmiş, her iki ülke arasında sanat köprüsü kurulmuş olacak” dedi. Mongolian National Art Gallery Genel Müdürü Sarangerel Byambajav ise böylesine anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Eserlerini yurt dışındaki sanat severler ile paylaşmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Ressam Akın Ekici ise iki ülke arasındaki ilişkinin sanat ile daha da güzelleşip, derinleşeceğine inandığını ifade etti.

Yolcudan Yolcuya Hikâyeler‘ adlı serginin kapanış gününde ise sanatçının sergide yer alan Fabl isimli eseri, dünyaca ünlü ressamların eserlerinin yer aldığı Moğolistan Milli Sanat Galerisi’nin koleksiyonuna daimi olarak sergilenmek üzere kabul edildi. Böylece ilk kez bir Türk ressamın eseri Mongolian National Art Gallery Koleksiyonu’nda yer almış oldu.

Küratörlüğünü T.C. Ulan Batur Büyükelçisi M. Ahmet Yazal’ın eşi K. Zeynep Sayım Yazal’ın yaptığı sergi Türk Hava Yolları (THY) ile İpekyolu International Exhibition, Gabi Cave Turkish Restaurant, Parasatloj , Sultana Turkish and Arabic Cuisine’e ve Turkasiamgl LLC firmalarının sponsorluğunda gerçekleştirildi. Sergi, sanatçının kızı Nazlı Ece Ekici’nin kendi besteleri ve klâsik eserlerden sunduğu piyona resitali ile sona erdi.

Akın Ekici Kimdir? 

1967 yılında Kayseri’de doğan Akın Ekici, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yine yüksel lisans eğitimini tamamladı. 1992-2009 yılları arasında Bankacılık sektöründe Avukat, Hukuk Müşaviri ve Hukuk Baş Müşaviri olarak görev yaptı. 2009 yılından bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır. Ortaokul ve lise yıllarında resme olan yeteneğini fark eden ressam- öğretmenlerden özel resim dersleri aldı. Bergama ve İzmir’de düzenlenen çeşitli resim yarışmalarında dereceler aldı. 2009 yılında, Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’ne katıldı. Burada Ressam Resul Aytemür ile birlikte önce figüratif çalışmalar yaptı, zaman içerisinde soyutlamalar ve soyut resim alanına yöneldi. Devrim Erbil Sanat Kültür ve Eğitim Vakfı’ndaki çalışmaları sırasında Ressam Prof. Devrim Erbil’in öneri ve değerlendirmeleri doğrultusunda sanatını geliştirdi. 02. 04. 2013 – 20.06.2013 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde Prof. Dr. Kemal İskender’den Resim Okuma ve Modern Üslup Tarihi dersleri aldı. Kendine özgü olarak geliştirdiği spatula tekniği ile yapmış olduğu soyutlama tarzındaki eserlerinde özgür ve çarpıcı renk kullanımı ile doğal formlara farklı yorumlar getirmeye çalıştı. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok grup ve karma sergide ve sanat fuarlarında yer alan sanatçı Haziran 2016’da İstanbul’da, Kasım 2016’da İzmir’de, Mayıs 2017, Nisan 2018′ de İstanbul’da, Nisan 2019’da Ankara’da ve Haziran 2019’da Ulan Batur / Moğolistan’da olmak üzere altı ayrı kişisel sergi gerçekleştirmiştir. Ayrıca birçok sosyal sorumluluk projesinde çocuklar ve yetişkinlerin yer aldığı workshoplarda yer almıştır. Halen Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi’nde ve İstanbul’daki kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı