Bülent BakanKÖŞE YAZILARI

Yaz-ma Vakti Geldi – Bülent Bakan yazdı…

Günlerden bir gün baktım ki yaz-ma vakti gelivermiş. Yaz-ma vakti geldiğinde Dünya Sanat Merkezi bulunduğu yerden kalkıp kürenin bu ücra köşesine geçici olarak avdet eder. Bir-iki günlüğüne, bir iki saatliğine, birkaç dakikalığına Pertev Naili Boratav’ın gülümsediği hissedilir. Sadun Reis yelken basar. Nazım Hikmet yazdığı son dizesine kulak verir, okyanusun sesini duyar. Şair denizciler aynı sesi duymak için sıraya dizilir. O sırada iki keklik dereden su içer. Karacaoğlan atını suya getirir. Balaban ustasının istediği resmi düşünür. Burnu fındık ağzı kahve fincanı Acem kızları mercanları ziyarete gelir. Veysel Aşık bir ala atın nal seslerini dinler. Yel vurmuş pervaneler uçuşur. Mavi kaplumbağalar sudan çıkar. Güvercinler uçuverir kanadını açıverir. Kurucu Ata karakılçık arpalarını elinden toprağa savurur, İsmetin elinden tutar büyük şairin ziyaretine gelir. Bir deli kalabalık toplanır. Cihat Burak deli bir kompozisyon daha düşler. Bedros, erenler ile bülbül seslerini dinler ve Dünya Sanat Merkezinin kendi eliyle yaptığı evin bahçesine düşmesine hayret eder. Buna daha çok hayret eden Pablo yeniden ‘piz’ der ve Avni’ye dert yanar. Burhan buna hiç şaşırmadığını Ara’ya söyler. Fikret Mualla o sırada güneşi içmeye devam eder. O sırada palmiye ağaçlarının yaprakları arasından bir tutam güneş ışığı Bedri’nin balıklarından birinin kuyruğunu oynatır.

Braudel Paşa, palmiyeler nerdeyse Akdeniz oraya düşer buyurmuştu. Bozkırdan Akdeniz’e ve okyanus ötesine yolculuğunu tamamlayan Âşık-ressam da çocuklarının ve torunlarının yaptığına gülümser. Sanat dünyada nadir olarak Olimpos’tan kalkıp ait olduklarına kavuşur.

Bedri Rahmi Eyüboğlu Sokağı’na yaz geldi. Yaz-ma vakti geldi. Yıl boyunca zahmetin bini bir para işler gün ışığına kavuştu. Bedri Rahmi’nin kendi çoğalttığı orman çiftliği, ruhunu koruyor. Bahçede tüm izler, Vandalların kaçırdıkları hariç aynen duruyor. Çiftliğe kentsel dönüşüm uğramaz, konsolosluk tünemez, ilkellikten iz bulunmaz. Güneş ışığının yazmalardan sızan ılık aydınlığı vardır. O aydınlık birkaç dakikalığına Dünya Sanatının merkezindedir. Küre yerinde durdukça ışıldamaya ve çağlamaya devam edecek. Bu örneği kürede bulunmayan çözüm, Sanat-Hayat’ı halkın ayağına getirdi…

Bedri Rahmi EN GÜZEL BALIKLARI BOYADI, EN GÜZEL DENİZLERDE YÜZDÜ. Sanatseverler yazmalarla buluştu.

Bülent Bakan

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı