ETKİNLİKLERSERGİ

Ali İsmail Korkmaz Vakfı Genç Sanatçı Fonu Sergisi

Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın düzenlediği Genç Sanatçı Fonu 2022 Dönemi “Iskalamak” Sergisi 14 Ocak’ta Karşı Sanat’ta açılıyor.

Toplumsal barış ve eşitliğin var olduğu, insan-doğa ilişkileri de dâhil olmak üzere her türlü eşitsiz ilişkiden arınmış bir dünyayı, gençliğin katılımıyla kurarak Ali İsmail‘in düşlerindeki özgür dünyayı hayata geçirmek misyonuyla kurulan ALİKEV‘in, genç sanatçılara destek olmak üzere hayata geçirdiği Genç Sanatçı Fonu (GSF) Programı bu yıl “Iskalamak” temasıyla düzenleniyor.

Tarihten, edebiyattan, görsel kültürden ıskalamaya yaklaşımlarla şekillenen üretim süreçleri ile sanatçılar arşiv, belgesel, resim, video, film, fotoğraf, enstalasyon gibi medyumları ifade alanları olarak kullandılar. Kontrolümüzden çıkanlar, toplumsal hafızada görünmez kılınmaya çalışılanlar, şart koşulan rutinler, sınırlar, sürekli bir hareket ile gözden kaçanlar, yetişilemeyenler beklenen yorgunluğu getirmiyor bu kez. Sanatçılar görünür olmasını istedikleri, izini sürdükleri, bir alan açmaktan çekinmedikleri konuları bir araya getiriyor. Iskalamak çoklu anlam katmanları yaratıyor. Hızla değişen bir dünyada bazen dayatılan yol ıskalanıyor ve çatlaklar yaratılıyor. Çatlaktan sızanlarla görünürle görünmez, sesle söz yer değiştirebiliyor.

ALİKEV “Kimseyi büyüyen zaman ihtiyacına karşılık daha üretken ve hızlı olmaya davet etmeyeceğiz. Yaşamak isterken en çok kendini ıskalayan öznelerin hikayesini keşfetmeye çağırıyoruz. Hep birlikte geçmişe bakmaya, bugünü anlamaya ve geleceği kurmaya çalışırken ıskalananları kimin belirlediğini ifşa etmek istiyoruz. Düşlerimizi, dinlediğimiz ya da yaşadığımız hikayeleri sanat aracılığıyla dönüştürerek ‘ıskalamak’ kavramının çağrıştırdıklarını irdeleyeceğiz.” diyor, farklı yaklaşımları ve onların bir arada olmalarını destekliyor.

Alikev GSF “Iskalamak” sergisini 14 Ocak / 4 Şubat tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Şiddet Ve Korku Temalı Diziler Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu