KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

Türk Resim Sanatının Öncü Kadınları 3: Belkıs Mustafa – Yeşer Yelmez yazdı…

Belkıs Mustafa, 1896 yılında İstanbul’da doğmuş, aslen Makedonya kökenli bir aileden gelmektedir. 1914’te yeni açılan İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’de sanat eğitimini tamamlayarak 1917 yılındaki ilk mezunlar arasına girmiştir.

Hoca Ali Rıza’dan aldığı resim eğitimi, ışığı daha iyi keşfederek açık havada resim yapmasına olanak sağlamıştır.

Mezun olduktan sonra Maarif Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından Almanya’ya gönderilmiş, Berlin Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümünü tamamlayarak, Alman empresyonizminin önemli temsilcisi ressam Lovis Corinth’in atölyesinde çalışmalarını sürdürmüştür, bu sayede güçlü fırça darbelerinin geliştiği söylenebilir.

Berlin’de yaşadığı dömende birçok Avrupa şehrindeki müzeleri gezerek özellikle Rembrandt’ın eserlerine ayrı bir ilgi duymuştur.

1921 yılında yurda dönen Belkıs Mustafa teknik açıdan artık güçlü bir ressamdır. Galatasaray sergilerine her yıl düzenli olarak 7-8 eserle katılmıştır.

1924 yılında çalışmaları ve eserlerindeki üstün performansı sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeniden Almanya’ya gönderilir. Orada geçirdiği bir hastalık neticesinde genç yaşta 24 Ocak 1925’te tarihinde vefat eder.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Domuz Gribi Ve Soğuk Algınlığı Nasıl Ayırt Edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu