FOTOĞRAFSANATTAN

Ara Güler, Sergi ve Kitapla Anılıyor

İki yıl önce 90 yaşında İstanbul’da hayata veda eden Ara Güler, “Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar. Ama ben dünya vatandaşıyım. Dünyanın foto muhabiriyim” demişti.

1961’de, İngiltere’de yayımlanan Photography Annual‘ın, “dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri” dediği duayen fotoğrafçı Güler, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği “Melih Berk Objektifinden / Güle Güle Ara Güler” başlıklı sergi ve dostlarının anılarından oluşan kitap ile anılıyor.

Sergi, Küçükçekmece Cennet Kültür Merkezi Sergi Salonu‘nda 17 Ekim – 17 Kasım 2020 tarihleri arasında görülebilecek.

MELİH BERK’İN OBJEKTİFİNDEN GÜLER

Ara Güler birçok ünlü ismi objektifine taşıdı. İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russell, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Maria Callas, Fikret Mualla, Picasso gibi isimlerle röportajlar yapmış ve fotoğraflarını çekmişti. Usta fotoğrafçıyı ise yakın dostlarından Melih Berk son yıllarında pek çok ortamda fotoğrafladı. İlk kez sergilenecek Melih Berk fotoğraflarında Ara Güler’in özel anlarına tanıklık olunuyor.Sergide, Ara Güler’in dostlarıyla özel buluşmalarını, doğum günü partilerini ve kişisel özelliklerini dostlarının onun hakkında yazmış oldukları metinler yer alıyor.

ŞEN’DEN ORTAYLI’YA

Ünlü oyuncu Şener Şen, kitapta yer alan yazısında, onun için “Kökü Anadolu medeniyetlerine dayanan evrensel bir filozof” derken; Cem Yılmaz, “Onun sanatını, karşılığında akıttığı kan, ter ve gözyaşı ile oluşturduğu…” cümleleri ile tanımlıyor.

Melih Berk’in çekmiş olduğu Ara Güler fotoğraflarına Ekrem Ataer, Ercan Aslan, Fatih Aslan, Enis Batur, Melih Berk, Hüsamettin Cindoruk, Maria Ekmekçioğlu, Şener Şen, İlber Ortaylı, Avadis Kendir, İzzet Keribar, Dayk Miricanya, Deniz Pulaş, Ozan Sağdıç, Nezih Tavlas, Dilek Türker, Hıncal Uluç, Cem Yılmaz ve Uğur Yücel’in metinleri eşlik ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu