ETKİNLİKLERSERGİ

artSümer Sergi – Merve Çanakçı “Eşik”

artSümer, Merve Çanakçı’nın galerideki dördüncü kişisel sergisi “Eşik”e 21 Kasım 2020 – 9 Ocak 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Eşik kelime anlamı olarak, bir durumdan diğerine geçiş, arada olma, bir yerden uzaklaşma, çıkma ya da bir bitişi çağrıştırır. Aynı zamanda yeni bir başlangıcı da içinde barındırır. Bugüne dek çalışmalarında insan olma halini farklı açılardan ele alarak araştıran ve yorumlayan Merve Çanakçı, Eşik’te uzun zaman ayırdığı bir düşünme ve sanatsal araştırma süreci sonrasında ortaya çıkardığı hibrid eserlerden oluşan bir kurgu sunuyor.

Sergiye hazırlandığı süre içinde yaptığı araştırmaları çağdaş post-hümanist söylem çıkışlı fikirler ile kesişen ve içinde bulunduğumuz küresel dönüşüm anını eşik kavramıyla bağdaştıran sanatçı, bunu “bir hareketin tam ortasında olma, bir arada olma durumu” olarak tanımlıyor. Kasıtlı olarak kendimizi içinde bulduğumuz bu geçiş anını araştırırken insan, doğa, hayvan, özne, nesne, kültür ve tarihin alışılagelmiş algılanışlarını sorguluyor.

Açılış:
21 Kasım Cumartesi 

12.00 – 18.00

.artSümer
Kemankeş Mah. Mumhane cad. No:46-50/1
Karaköy – Beyoglu İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ana Görsel: Döngü, 2019 (detay) 23 adet farklı boyutlarda kağıt üzerine kurşun kalem

Merve Çanakçı Kimdir?

1982 yılında Ordu’da doğdu. Resim eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamladı. Galeri sanatçısı olarak gerçekleştirdiği kişisel sergilerin dışında pek çok grup sergilerine katıldı. Bunlardan bazıları, Bank/Blank, 48 Stunden Neukölln, Alte Sparkasse, Berlin (2018); Bize Ait Bir Oda, Ark Kültür, Istanbul (2017); Stay with Me, Apartman Projesi, Berlin (2014), A dream… but not yours, National Museum of Women in the Arts, Washington D.C. (2010)’dır. Merve Çanakçı yaşamını Berlin’de sürdürüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı