KÖŞE YAZILARIOğuz Kemal Özkan

‘Kürdistan-i Türki’ mi Kürdistan mı? – Oğuz Kemal Özkan yazdı…

Politik üçlemenin ilk kitabı olan ‘Apo’nun Kürt ve Din Maskesi’ ile büyük ses getiren Yazar Veysel Boğatepe, bu kitabın devamı niteliği taşıyan ‘Yüz Yıllık Yalan Kürdistan’ ile de Türkiye üzerindeki tarihi iddialara ve çarpıtılan gerçeklere cevaplar veriyor. Bu kitap ilginç ve ilk defa duyacağınız anekdot ve tespitlerle Türkiye üzerinde oynanan emperyalist oyunlara tokat gibi çarpıyor.

AKP İktidarında barışçıl, uzlaşmacı siyasetin terk edilmesi ile birlikte savaşın eşiğine getirilen Türkiye, emperyalizmin Ortadoğu’daki çıkarları için kurulan partiler ve Kürdistan projesi aracılığıyla kara propaganda sarmalında adeta can çekişmekte. İşte bu kitap, bu partilerin ve projelerin sahiplerinin gerçek yüzünü ortaya koyarken Kürdistan yalanını tarihin derinliklerinden gelen gerçeklerle söndürüyor.

Bir millet olabilmenin temel ve bilimsel koşullarını Kemalizme eleştiriler özelinde ortaya koyarak kitabına başlayan Yazar Veysel Boğatepe,  Abdullah Öcalan’ın Atatürk’ü, O’na övgüler yaparak örnek almasını ve Kemalizm’e Kürtçülük montajını yapmaya çalışmasını yine Öcalan’ın kendi sözleriyle ortaya koyuyor. Yazar kitapta Cumhuriyet’in Kürt karşıtı olduğuna inanmadığını söyleyen Öcalan’ın ve onun takipçilerinin çelişkilerini gösterirken bugün emperyalistlerin kuklası haline gelenlerin zihniyet çözümlemesini yapıyor. Aynı zamanda CHP ve MHP‘nin de Atatürk devrimlerine karşı gelen tabela partileri olduğunu da vurguluyor.

Apo’nun sözleri ve yazdıkları ile Atatürk’ü taklit ederek Atakürt gibi bir liderlik titri yaratmaya çalıştığını belirten Yazar, Apo’nun kendi hareketinin Kemalizm’den ayrıldığı noktaları nasıl açıkladığını da anlatıyor. ”Apo’nun Türk Ulusçuluğu ile Kürdistan demokratçılığının uzlaşması gibi bir amacı olduğunu söylemesi’ ise kitabın önemli anekdotlarından birisi sadece. Bu kitapta ayrıca Apo’nun PKK’nın emperyalist devletlerin güdümünde bir örgüt olduğunu kabul ettiğini de göreceksiniz.

Türk’ün bir parçası olduğunu da söyleyen Apo’nun, İmralı tutanaklarından ilginç beyanatları ise okuru ve Apo hayranlarını şaşırtacak nitelikte. Yine Apo’nun ‘ Ben İmralı’da rahat uyuyorum, Şam’da ise bir gün bile rahat uyuyamadım.’  ifadesi ise ABD’nin ve AKP’nin Apo’yu nasıl korumaya aldığının en açık delili oluyor.

Yazar, kitabın ana temasını oluşturan Kürdistan ve Apo’nun 1071’de Malazgirt Zaferinin Alparslan’a Kürtlerin yardımı ile kazanıldığı yalanını tarihi delillerle çürütüyor, bu yalanların emperyalistlerin temel propaganda kaynağı olduğunu yine delilleriyle ispatlıyor.

Yavuz Sultan Selim isminin 3. köprüye verilmesinin sebebini, Apo’nun Recep Tayyip Erdoğan’dan neden Yavuz Sultan Selim rolü beklediğinin cevaplarını ve Pentagon’un Recep Tayyip Erdoğan‘a Kürdistan’ı kurma görevi verdiğinin ayrıntılarını da bulacaksınız bu kitapta.

Bu kitabında Kürt İsyanları ve nedenlerini de inceleyen Yazar, Apo’nun Atatürk’ün isyanları bastırma yöntemlerini o günün koşullarına göre doğru ve tek çıkar yol olduğunu söylemesini de aktarıyor. Atatürk’ün Kürdistan sözünü kullandığı iddialarına karşılık, o coğrafyaya ‘Kürdistan’i Türki’ dediğini ve bunun sebeblerini de açıklıyor.

Kitaptan daha fazla ipucu vermeden ve yazıyı uzatmadan sonlandıralım. ‘Kürdistan Yalanı’na, masallarına ve emperyalist oyunlara tokat gibi yanıtlar içeren bu kitabı, günümüz şartlarını, politikalarını anlamak ve doğru çözümler üretebilmek adına okumanız tavsiye olunur.

Oğuz Kemal Özkan

 

Başa dön tuşu