SANATTAN

Ayşe Erkmen’e Ernst Franz Vogelmann Heykel Ödülü

2020 Ernst Franz Vogelmann Heykel Ödülü’ne layık görülen sanatçı Ayşe Erkmen’e Kunsthalle Vogelmann’daki retrospektif serginin açılışında ödülü takdim edildi.
Erkmen, vakfın ödül verdiği ilk kadın sanatçı oldu.

Almanya’da Heilbronn Kenti Müzeleri iş birliğiyle 2008 yılından beri her üç yılda bir Ernst Franz Vogelmann Heykel Ödülü’nü veren Ernst Franz Vogelmann Vakfı’nda bu yılki jüri, ödülün sanatsal müdahaleleri “kendine has bir icat bolluğuyla, karmaşıklıklarıyla son derece alçakgönüllü” olma niteliği taşıyan Ayşe Erkmen’e verildiğini duyurmuştu.

Ernst Franz Vogelmann Vakfı jürisinin bu ödülle Ayşe Erkmen’i çağdaş heykelin çok yönlü ve yaratıcı bir temsilcisi olarak tanımış olmasının yanı sıra, ödül ilk kez bir kadın sanatçıya verildi.

Ödül, Kunsthalle Vogelmann’da açılan sergi kapsamında düzenlenen bir törenle sanatçıya takdim edildi.

“EINS. ZWEI. DREI” başlıklı retrospektif niteliği taşıyan sergide sanatçının geçmişte ürettiği “Typed Types/Lazy Dog” (2002), “Kuckuck” (2003), “not the color it is” (2014-2015) işlerinin yanı sıra bu sergi için özel olarak ürettiği yapıtlar bir araya getiriliyor. Artdog’da yer alan habere göre bir katalog yayınının eşlik ettiği sergi kapsamında Ayşe Erkmen’in farklı dönemlerinden yapıtları bir arada görülebiliyor, ayrıca arşiv odasında sanatçının tüm işlerinin derlendiği bir slayt gösterisi yer alıyor.

Sanatçının 1997’de üzerine çalışmaya başladığı ve 2002’den beri, duvar yazısı, kâğıt üzerine baskı gibi farklı formatlarda yeniden yorumladığı “Typed Types/Lazy Dog” işi, daktiloda oluşturulmuş Latin harflerinin yorumu olarak dikkat çekiyor. Ayşe Erkmen, “Kuckuck” işiyle 2003’te ilk kez davet edildiği Kunstmuseum St. Gallen’ın koleksiyonundaki taksidermik hayvanların her birini, guguklu saat düzeneğinde olduğu gibi hareket ettirildikleri motorlu bir düzenekte yorumlamıştı.

“not the color it is” isimli bronz heykeller serisi ise Erkmen’in sergi mekânlarının gri yer döşemelerine karşıtlık oluşturacak bir peyzaj yaratmak amacıyla oluşturduğu renkli işlerden oluşuyor. Sergi 1 Kasım 2020’ye kadar ziyarete açık olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı