SANATTAN

‘BANKSY’ MAĞAZASI BÖYLE OLUR!

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, İngiltere’nin başkenti Londra’nın Croydon ilçesinde ‘içine girilemeyen bir mağaza’ açtı. Banksy, buraya Gross Domestic Product (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) adını verdi.

Banksy ‘adını çalmak isteyen bir şirkete karşı’ Londra’da içine girilemeyen mağaza açtı. Croydon ilçesinde açılan dükkanı Instagram hesabından duyuran Banksy, “Bugün bir mağaza açtım. Ama mağazanın kapıları açılmayacak” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; dükkanın içindeki nesnelere iki hafta boyunca camın ardından bakmak mümkün olacak.

Banksy bu mağazayı ve internet sitesini “bir kartpostal şirketinin adını kullanarak ürün satmasını engellemek için açmak zorunda kaldığını” söyledi.

Mağazadaki ürünler ise internet üzerinden satılacak. Banksy’nin satışa çıkardığı ürünler arasında göçmenlerin kullandığı ve Akdeniz sahillerine vuran can yeleklerinden yapılan paspaslar da var. Bu paspaslar Yunanistan’daki göçmen kamplarında tutulan kadınlar tarafından elle dikilmiş.

Sanatçı, Gross Domestic Product (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) adını verdiği mağazayı açarak ticari markasını söz konusu kartpostal şirketinden koruyabileceği yönünde yasal tavsiye üzerine bu kararı aldı.

Mağazanın açılışının, Banksy’nin İngiltere’deki Avam Kamarası’nı içinde milletvekilleri yerine şempanzelerle betimlediği bir resminin Sotheby’s müzayede evindeki açık artırmasından birkaç gün öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı