MÜZİKSANATTAN

Barış Manço aramızdan ayrılışının 20. yılında anıldı.

Barış Manço aramızdan ayrılışının 20. yılında bir dizi etkinlikle anılıyor.

Mine Mucur ve Nebi Birgi ile Barış Manço Şarkıları dinletisi 31 Ocak akşamı Barış Manço Müzesi‘nde sunuldu.

Dinletiye Barış Manço ailesi ve sevenleri katıldı. Kadıköy Belediyesi tarafından Kadıköy CKM’de 1 Şubat akşamı anma konseri düzenlendi. Aydilge’nin sahne aldığı konserde Barış Manço şarkıları söylendi.

Barış Manço her yıl Şubat ayının ilk pazarı Kanlıca’da ki kabri başında anılıyor. Bu yıl Şubat ayının ilk pazarı Barış Manço’nun defnedildiği 3 Şubat tarihine denk geldi. Her yıl olduğu gibi Kadıköy Sahilden kalkan vapur ile Beşiktaş sahile ve oradan da Kanlıca’ya ulaşıldı.

Barış Manço’nun ailesinin de katıldığı Vapur ile Barış’a Gidiyoruz etkinliği ile hem Barış Manço kabri ziyaret ediliyor hem de vapur seyahati boyunca Barış Manço sevenler bir araya geliyor. Yol boyunca Barış Manço şarkıları dinleniyor ve Barış Manço ailesi ile Barış Manço sevenleri bir araya geliyor.

Her yıl olduğu gibi yoğun katılımla gerçekleşen kabir ziyareti sonrası vapur aynı güzergâhtan Kadıköy sahile döndü. Kanlıca sahil ve Kadıköy sahilde Barış Manço’nun ailesi, Barış Manço sevenleri tek tek selamlaşıp fotoğraf çektirdi.

Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 20. yılı olması nedeniyle yıl boyunca Barış Manço anma etkinlikleri sürecek. Yakın zamanda belli olan etkinlikler şöyle;
14 Şubat 2019 saat 09.00’da Çağdaş Halk Ozanı Barış Manço sempozyumu İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binasında.
15 Şubat 2019 saat 16.30 20 Yılın Ardından Barış’a Özlem paneli CRR Konser Solunu, panel yöneticisi İzzet öz olacak.
15-25 Şubat 2019 açılışı saat 19.00’da Barış’ın Dünyası sergisi CRR Konser Solunu.
15 Şubat 2019 saat 20.00 Bir Dünya Barış’ı Konseri CRR Konser Solunu. Orkestra Şefliğini Eser Taşkıran’ın yapacağı konsere Moğollar, Ahmet Güvenç, Ayşegül Aldinç, Soner Arıca, Hakan Peker, Jale, Burak Kut, Ufuk Yıldırım, Özgün, Gökhan Türkmen, Grup Vitamin, Mine Çağlıyan, Grup 24 Ayar, Duygu Soylu, Evrencan Gündüz, Meltem Taşkıran, Murat Çekem, Müjde Kızılkan, Elif Çağlar, Karsu, L&G Korosu, Çocuk Korosu katılacak.

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu