ETKİNLİKLERSERGİ

Berna Erkün’ün ‘Kır Manzaraları’ Hugin&Munin’de

Kültür ve sanat paylaşım platformu Hugin & Munin Sanat Galerisi bahar mevsimini Berna Erkün’ün  “Kır Manzaraları” isimli solo sergisiyle karşılıyor.
10 Mart tarihinde açılacak ve 24 Nisan 2022 tarihine dek izlenebilecek olan sergi; sanatçının kişisel yolculuğunda dönüm noktası olan zamanları, pandemi sürecinde yaşanan deneyimleri ve özlemleri doğa üzerinden yorumladığı eserlerinden oluşuyor.

Toplumsal belleğimizi güçlendirmeye yardımcı olacak, iletişim gücü tüm dillerin üzerinde olan sanat ve bilginin paylaşılacağı bir platform olma hedefiyle yola çıkan Hugin & Munin Sanat Galerisi; Berna Erkün’ün pandemi sürecinde doğayı merkeze koyduğu kağıt üzeri desenleri ve tuval üzeri akrilik boya eserlerinden oluşan solo sergisi “Kır Manzaraları”nı izleyiciye sunuyor.

Kır Manzaraları
KIR MANZARALARI III – 130×160 cm Tuvale akrilik boya 2022

Küratörlüğünü Şanel Şan Sevinç’in üstlendiği sergide Berna Erkün’ün; doğanın iç dengesi, yer yer bilinmezliği, sakinliği ve yine yer yer coşkusu ile kendi ruhunu birleştirdiği tuval üzeri akrilik boya eserleri yer alıyor. Nerede başladığı ve nerede bittiği belli olmayan eserler için Şanel: “Berna’nın eserlerinde tam ne yaptığını anlamanın verdiği güvenini yaşarken bir anda yolumu kaybedip tekrar bulmaya ve tüm resmi görmeye çalışıyorum. Sınırı belli olmayan kompozisyonlar, cesur fırça darbeleri, belirsiz izler peşinde yüzeyde savrulurken, bir anda derine de çekilebiliyorsunuz. Bu haliyle her bir eser bana doğa karşısında ne denli güçsüz ve aciz olduğumuzu hatırlatıyor. Her şey planlı ama bir o kadar da dağınık.” diyor.

Kır Manzaraları
Kırsal Manzara 56×74,5cm El yapımı kağıt üzerine mürekkep 2018

Geçmiş dönem ustalarının doğa çözümlerini sıklıkla inceleyen Erkün, o dönemin duygusunu bugünün kaosu ile birleştirip bambaşka evrenler yaratıyor. Sergide hem desenleri hem de boya eserleri yer alan sanatçı bu birliktelik için: “Pandemi öncesi geçirdiğim zorlu bir kişisel dönem sonunda “Kırsal Manzara” serisi yapmaya başladım.  Daha önceden de doğanın iklim değişiklikleri, kuraklık ve çeşitli yok oluşlar nedenleriyle ilgili çizimler, skeçler yapıyordum. En ince uçla nasıl çizerim diye başladığım bu seri en dolaysız işlerim oldu. Son serim olan tual eserlere hızlı bir tempo ile başladım diyebilirim.  Bu hız içinde bulunduğumuz çağ ile, yaşam ile ilişkili. İşlerimdeki teknik durumlarla uğraşırken beyin ile ruh arasındaki dengeyi yakalamaya da çalışıyorum. İşlerin nasıl yapıldığı, nasıl süreçlerden geçtiği işin kendi kadar önemli bence. Malzeme ile hesaplaşma diye bir durum var işin içinde. Bu süreç başladı mı olgunlaşma devam ediyor demektir. Sergi açmayı ben bir sonuç olarak değil bir kesit olarak görüyorum. Çalkantılı günler yaşandığı için kendi adıma işin üretildiği yerin aurası da önemli geliyor” diyor.

Kır Manzaraları
KIR MANZARALARI III – 130×160 cm Tuvale akrilik boya 2022

Hugin & Munin Sanat Galerisi’nde 10 Mart – 24 Nisan 2022 tarihleri arasında yer alacak ve çeşitli etkinliklerle izleyici ile buluşacak sergi hakkında daha fazla bilgi için info@huginvemunin.com adresine email gönderebilirsiniz.

HUGIN&MUNIN
Kuzguncuk Mahallesi, Tufan Sokak,No 11
Üsküdar – İSTANBUL

https://www.huginvemunin.com/

Berna Erkün Kimdir?(1962, Ankara)

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Özdemir Altan Atölyesi’nde 1986 yılında lisans, 1989’da yüksek lisans derecesini tamamladı. Erkün’ün dokuz kişisel sergisi ve katılmış olduğu çeşitli grup sergileri bulunmaktadır. Çalışmalarını İstanbul’da sürdür- mektedir.

Hugin & Munin Sanat Galerisi Hakkında

Toplumsal belleğimizi güçlendirmeye yardımcı olacak, iletişim gücü tüm dillerin üstünde olan, sanat ve bilginin paylaşılacağı bir alan yaratmak amacıyla Sedef Antay yönetiminde yola çıkan galeri; efsanede anlatıldığı şekilde Hugin gibi aklını kullanarak ve Munin gibi tutkularını takip ederek, kendini gerçekleştirenlerin ve bilgiyi paylaşarak büyütenlerin yer olmayı hedefliyor.

Şanel Şan Sevinç Kimdir?

Sanat & tasarımın birlikteliğinin altını çizen sergi kurguları ve kaleme aldığı sayısız yazıları ile kariyerini Istanbul’da sürdüren bir sanat profesyonelidir. 2011 yılında genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Sanat & Tasarım Galerisi’nin kuruluşuna öncülük ederek direktörlüğünü üstlenen Şanel, aynı kurum bünyesinde yer alan Özel Sanat Koleksiyonunun da yöneticiliğini yürüttü. Son projesi Artcrowdistanbul Online Galeri’yi kurmak olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu