SANATTAN

Bertolt Brecht’in Tiyatrosu İstanbul’da!

20. yüzyılın dünya çapındaki Alman şairi, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve aynı zamanda Berliner Ensemble ile epik tiyatronun kurucusuydu Bertolt Brecht. Tarihin en önemli tiyatro adamlarından Bertolt Brecht’in tiyatrosu, dünyanın önde gelen topluluklarından Berliner Ensemble Mayıs’ta İstanbul’a geliyor.

Bertolt Brecht’in en önemli oyunlarından, efsane yönetmen Robert Wilson yorumu ile sahnelenen “Üç Kuruşluk Opera” İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı sponsorluğunda 13 ve 14 Mayıs 2016’da İstanbul’da sahnelenecek. Sahnelendiği tüm ülkelerde kapalı gişe oynayan “Üç Kuruşluk Opera”, 13 Mayıs Cuma ve 14 Mayıs Cumartesi tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Sahne’de olacak.

20. yüzyılın dünya çapındaki Alman şairi, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve Berliner Ensemble ile epik tiyatronun kurucusu Bertolt Brecht “Üç Kuruşluk Opera”yı; İngiliz yazar John Gay’in, ilk sahnelendiği 1728’de çok ses getiren oyunu “Dilenciler Operası”ndan 20. yüzyılın iklimine uyarlamıştı. Berliner Ensemble’un prodüksiyonu; güncelliğini her dönemde korumuş, tiyatro ve tasarımı şaşırtıcı bir biçimde buluşturan müzikli bir gösteri. Brecht’in tiyatro tarihinde çok önemli bir yere sahip eseri “Üç Kuruşluk Opera”, maceralarla dolu bir antikahramanlar dünyası aracılığıyla sadece geçmişe ışık tutmakla kalmıyor, bugünün dünyasına ait çok somut gerçekleri işleyerek, günümüzü farklı bir bakış açısıyla yorumlamaya da imkân tanıyor. Gösteri, ahlak değerlerini irdeleyip savaşın korkunçluğunu sergilerken, müzikal açıdan zengin ve esprili biçiminden de ödün vermiyor.

Gösterinin biletleri 21 Ocak Perşembe günü itibariyle, biletix satış kanallarından her gün ve hizmet bedeli olmadan ana gişe İKSV’den pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında temin edilebilir.

Fotoğraf: Lesley Leslie-Spinks

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı