ETKİNLİKLER

Beykoz Kundura sezonu açıyor

İstanbul’un yenilikçi disiplinlerarası mekanı Kundura Sahne, yeni sezonu Rimini Protokoll’un “Remote Istanbul” eseri ile açılıyor.

Beykoz Kundura’nın tarihi atmosferinde yer alan Kundura Sahne, “Belgesel tiyatronun” tanınmış topluluklarından Berlinli Rimini Protokoll’un dünyanın farklı şehirlerinde büyük ilgiyle karşılanan “Remote X” performansını İstanbul’a getirerek sahnesini şehrin kalbine taşıyor.

 Kundura Sahne, çağdaş sahne sanatları alanında, yenilikçi ve disiplinlerarası bir platform yaratarak İstanbul’un kültür-sanat haritasında kısa sürede önemli bir yer edinmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda gerçekleştireceği iş birliklerinin ilk örneği olarak, Almanya’nın özgün tiyatro topluluğu Rimini Protokoll’un kurucularından Stefan Kaegi‘nin tasarladığı ve yönettiği “Remote X” projesinin Istanbul uyarlamasını Jörg Karrenbauer yönetmeliğinde 19 Eylül – 15 Kasım 2020 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor. “Remote Istanbul”, KOVID-19 salgını nedeniyle bir süredir sessiz kalan İstanbul sahnelerine karantina dönemini takiben yurt dışından gelen ilk yabancı prodüksiyon olma özelliğini taşıyor.

Yoğun bir araştırma sürecinin sonunda ortaya koydukları deneysel eserlerle tanınan Rimini Protokoll, “Remote X” projesini İstanbul’un dokusuna uygun olarak yeniden yorumladı. İzleyicilerin küçük gruplar halinde bir araya gelmesiyle gerçekleşecek “Remote Istanbul”, şehrin belirtilen buluşma noktasında yolculuğuna başlayacak. Kulaklıklardan gelen yapay bir sesle şehrin kalbine doğru yönlendirilecek olan katılımcılardan performansın bir parçası olarak bir arada hareket etmeleri, birbirlerini izlemeleri ve aynı zamanda şehrin dinamiklerini gözlemlemeleri bekleniyor. İstanbul sokaklarının sahneye dönüştüğü, katılımcıların çoğu zaman oyuncu olarak yer aldığı eser, katılımcılarını şehir pratiğiyle olan ilişkilerini sorgulamaya çağırıyor.

Katılımcılar, yapay zekâ ile insan davranışlarını gözlemlerken, adım adım sese aşina oluyor ve yolculuk boyunca stereofonik sesler, film müzikleri gibi farklı özgün ses tasarımlarının yönlendirmesiyle şehrin dokusunun kendi tınısına dönüşebileceğine ve şehirle bambaşka bir ilişki kurulabileceğine şahit oluyorlar.

Yaşadığımız şehre farklı bir görsel ve işitsel boyuttan bakmamızı sağlayan “Remote Istanbul”, katılımcılarını yapay zekanın hareketleri üzerindeki etkilerini sorguladığı İstanbul’un kent manzaraları eşliğinde benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Rimini Protokoll’un dünyanın farklı şehirlerinde yolculuğa çıkardığı ve gittiği her şehirde oranın kendine has dokusuna, gündemine ve yerel kültüre adapte ederek sunduğu “Remote X”, 2013 senesinde Berlin’deki ilk performanslarının ardından bugüne kadar Londra, Paris, Lizbon, Milano, Madrid, Kopenhag, New York, Los Angeles, Miami, Buenos Aires, Santiago, Moskova, St. Petersburg, Kiev, Tahran, Hong Kong, Şangay ve Abu Dabi dahil olmak üzere 50’nin üzerinde farklı şehirde izleyicilerle buluştu.

Beykoz Kundura’nın sanat direktörü S. Buse Yıldırım Rimini Protokoll ile iş birliklikleri hakkında “Belgesel tiyatronun öncülerinden Rimini Protokoll’un tiyatronun sınırlarını teknoloji ile genişleten ‘Remote X’ eserini İstanbul’a uyarlamaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Belgesel tiyatroyu kürasyon politikamızın merkezine almayı ve önümüzdeki dönemde bu janrada yeni projelere imza atmayı umuyoruz. Amacımız şehrin kültür birikimini teknoloji ile entegre, yenilikçi prodüksiyonlar ile beslemek ve kültür sahnesinin canlanmasına katkıda bulunmak.” yorumunda bulundu.

12-13 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşecek ön izlemenin ardından “Remote İstanbul”, 19 Eylül 2020 tarihinden itibaren şehri ve kendini yeniden tanımak isteyen herkes tarafından deneyimlenebilir. Performans, 15 Kasım 2020 tarihine kadar her hafta sonu Türkçe ve İngilizce seçenekleriyle devam edecek. Biletler 31 Ağustos tarihinde beykozkundura.com adresinde satışa çıkacak.

KOVID-19 salgını kapsamında aldığı en üst standartlarda tedbirlerle hazırlıklarını tamamlayan Beykoz Kundura, performansa katılacak kişilere konuyla ilgili gerekli yönlendirmeleri yaparak güvenli bir etkinlik sunmayı amaçlıyor.

Kundura Sahne’nin “Remote Istanbul”a paralel olarak düzenleyeceği masterclass etkinlikleri ve çevrimiçi gösterimler beykozkundura.com sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı