BİR SANATÇI BİR ESER

Bir Sanatçı Bir Eser: Ebru Yalkın ‘Kadıköy Balıkçılar Çarşısı’

Tezhip ve minyatür sanatçısı Ebru Yalkın’ın ‘Kadıköy Balıkçılar Çarşısı’ adlı çalışması 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında Dolmabahçe Sarayı’nda sergilenmiştir.
Bir buçuk yıl hazırlıkları süren sergi süreci; İstanbul’da bulunan 100’ü aşkın çeşme ve sebilin bezeme ve süslemelerinin tespit edilmesinden ve 39 sanatçının görev aldığı atölyelerde bu eserlerin tezhip ve minyatür ile yorumlanmasından oluşmaktadır.

Sanatçı, Sürmeli Ali Paşa Çesmesi’ni konu edindiği bu minyatürde Kadıköy’ün gündelik hayatına yer vermektedir. Yalkın, kent hafızasını canlı tutmaya çalışmakta, bireyin yaşadığı ortama yabancılaşmasına karşı gündelik hayat temsillerine yer vermektedir ve çalışmasını şu şekilde anlatmaktadır:

Rutin yaşamımızda her gün önünden geçtiğimiz varlığını ve önemini hissetmediğimiz pek çok şey var. Tarihi bir yapı, bir ağaç, bir esnaf, belki bir minik bir canlı… Örnekleri daha da çoğaltılabilir. Çoğu zaman içinde yaşayıp bunları fark etmiyoruz bile. Çizimlerimde geleneksel eğitimimden aldığım teknik ve malzemelerle gündelik hayatımızdan kesitleri resmederek farkındalığımızı arttırmaya çalışıyorum.”

Ebru Yalkın-detay
Kadıköy Balıkçılar Çarşısı, 2010, kağıt üzerine akrilik, 35 x 48 cm (detay)

Minyatürde görülen kaz ise Kadıköy çarşısının simgesi haline gelen ve daha sonra heykeli dikilen Kaz Rodi. Yaşadığı zamanın kaydını minyatürdeki temsilleri ile tutan sanatçı, çalışmalarının izleyici üzerindeki etkisini şöyle dile getiriyor:

Katıldığım sergilerde hiç ummadığım bir şekilde bunun karşılığını almak beni çok mutlu ediyor. Bundan sonra etrafına artık daha dikkatli bakacağını söyleyen pek çok kişi ile karşılaştım. Özellikle çocukların minyatürleri ilgiyle incelemesi sevindirici. Minyatür belki de onların naif dünyalarına daha çok hitap ediyor…”

3-ebru-yalkin

Ebru Yalkın Kimdir?

Ebru Yalkın, İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Topkapı Sarayı’nda düzenlenen Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Kursu’nda Mamure Öz ve Semih İrteş’ten tezhip dersleri aldı. Buradaki eğitimini 2004 yılında tamamlayarak 2005 yılında Milli Saraylar Klasik Türk Sanatları Merkezi’nde Nusret Çolpan ve Gülbün Mesera’dan minyatür dersleri almaya başladı. Nusret Çolpan’ın atölyesinde minyatür derslerine 2008 yılına kadar devam eden Yalkın, 2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen Sanatçı Tanıtım Kartı’na sahip oldu. Çalışmaları yurt içi ve yurt dışındaki pek çok karma sergide yer alan Yalkın’ın ArtTurkey Japan 2016 Nittoten’de ‘Mavi Baykuş eseriyle birincilik ödülü bulunmaktadır. Halen Kadıköy’deki atölyesinde çalışmalarına devam eden sanatçı, tezhip ve minyatür dersleri vermektedir.

@alengirliatolye.ebruyalkin

Neye Hata, Kime Hata… – Elif Doruk yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu