ETKİNLİKLERSERGİ

Burak Kaçi İle ‘Freak Mythology’

Fotoğraf sanatçısı ve kostüm tasarımcısı Burak Kaçi’nin, birbirini tamamlayan performans gösterileri ve fotoğraflarından oluşan bir yandan anlatmaya devam edeceği koca bir mitolojinin ilk bölümü olan “FREAK MYTHOLOGY” isimli fotoğraf sergisinin özel gösterimi 29 Haziran’da Tuhafier’de.

Tuhafier küratörlüğünde gerçekleşecek “Freak Mythology” hem kişisel hem de toplumsal hafızanın görsel bir hikayesi.

“Freak Mythology”, bir “ucubenin” bulanık belleğinde gezintiye çıkarken; kimlik, kolektif bilinç ve aidiyet kavramlarına dair bir kuir okuma da yapıyor. Sanatçı için oldukça kişisel bir temellendirmesi olan sergi, sanatçının büyüdüğü komünal Ermeni kültüründen nasıl etkilendiğini ve bu kültürün kendisinde yarattığı konservatif mücadeleleri aşmak için birey, cinsiyet, din ve aile kavramlarını nasıl yeniden yorumladığını gösteriyor.

Sergi alanı “ucubenin” içinde yaşadığı tekinsizliği deneyimleme fırsatını izleyiciye sunuyor. İzleyici, burada karanlık, huzursuzluk ve kendine yabancılaşmayı; kutlama, cesaret ve kendini ifade etmenin yepyeni yollarıyla bir arada gözlemleme fırsatı bulacak. Sergideki işlerin görsel katmanlarını aşarken rahatsız edici karakterler, “ucubenin” tedirgin ve ürkütücü varlığını sizlere gösterecek. Benlik/kimlik, din, aile, cinsiyet gibi kavramlar arasında kendini ifade etmeye çalışan karakterler kendilerini ifade edebilecek formlar bulmak için de çoğu zaman şekil değiştiriyorlar.

Bu her birimizin mitolojisidir.

Tanrıların ya da kahramanların değil ; yüzleşmekten kaçtığımız , baskıladığımız ya da uyumlanabilmek için dönüştürdüğümüz her kısmımızın hikayesidir. Bu tekinsiz ve tuhaf bir mitolojidir. Her birimiz gibi… Bu akşam birkaçıyla tanışmaya hazır mısınız?

Tuhafier’de gerçekleşecek olan sergimiz 29 Haziran – 7 Temmuz 2022 tarihleri arasında gezilebilir.

Burak Kaçi Kimdir? 

Multidisipliner pratiğinde fotoğraf, video art, kostüm tasarımı ve performans medyumlarını kullanan Burak Kaçi çalışmalarının merkezine kimlik, hafıza ve toplum bilincinin çatışmalarını alıyor. Bu çatışmalardan doğan yeni ifade şekillerini, beden ve kimliğin sınırlarını zorlayarak kuir bir görsel anlatıma çeviriyor. İşleri KALTBLUT , Pornceptual, Warmbrothers, CAP74024 gibi mecralarda yayınlanan sanatçı aynı zamanda 2018 yılında 212 Magazine ve Leica  işbirliğiyle yapılan fotoğraf festivalinde finale kalarak karma sergiye katıldı.

Tuhafier Hakkında

2017 yılında hem mekanın esas aktivitesi olan mimarlık ve tasarım faaliyetlerini yürütmek, hem de tasarımcıların ve sanatçıların projelerini ve işlerini misafirleriyle buluşturmak için kurulan Tuhafier, tasarım ve sanatla ilişki yaratan etkileşimli bir platform olarak çok farklı disiplinlerden  yaratıcı projelere, sergilere, konserlere, performanslara ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Nasıl gidebilirsiniz?
Yol tarifi alın: 

https://g.page/tuhafier?share 

29.06.2022 – 07.07.2022  
Açılış : 29 Haziran 2022
Kapı açılış ve kokteyl: 20:30
Performans: 21:30 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu