SANATTAN

‘CARAVAGGIO’nun Işığı Bu Sergide Yansıdı!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Türk fotoğrafçılar ile İran’lı ressamların ortak çalışmalarının yer aldığı ‘Şizofreni/Berzah’ adlı fotoğraf ve resim sergisi  5 Mayıs’ta Galeri Eksen’de açıldı.

Türk Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Mustafa BULAKÇIBAŞI, Barış ATLAY sanat danışmanlığında İran’lı ressamlar Sepide KAZEMİ, Nasrin NAJAFİ ve Mina DARVİSH ile bir araya gelerek ‘şizofren’i tahlil ettiler. Fotoğraflar ve resimlerden oluşan bir konsept altında toplanmış, üç yıl süren çalışmalarında ‘şizofren’i, dışarıdan, kendi gözünden ve içinde olduğu durum bakımından gösterdiği tepkileri, fiziksel kalıplara döktüler.

Sosyal temelde bir farkındalık yaratmak adına şizofrenin toplumlar arası mesafesinin, iç dünyasının fiziki yansımalarını, fotoğrafın teknik sınırları ve resmin serbest anlatım dili ile ele alarak hazırlandığı bu sergide 25 fotoğraf ve 25 resim bulunuyor.

Türk Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Mustafa BULAKÇIBAŞI, projeye başlamadan önce çalışmanın sağlıklı yürümesi açısından şizofreni hastalarıyla uzun süre zaman geçirdiğini ve şizofreni konusunda akademisyenlerden bilgi aldığını belirtti.

Caravaggio’nun Işığı

Tüm çalışmaların siyah beyaz hazırlanmasının sebebini Mehmet Mustafa BULAKÇIBAŞI, “İnsanların üzerine düşen ışık, farklı mekan kullanımından dolayı farklı etkiler yaratacağından amacımız, renk karmaşasını ortadan kaldırarak izleyiciyi direkt çalışmaya odaklamaktı. Ve bunu özellikle Caravaggio’nun ışık kültürünü kullanarak gerçekleştirdik” diyerek açıkladı.

İki ülke arasında üç yıl süren trafik, dört ayrı mekanda otuzdan fazla yerli ve yabancı modeller ile yapılan çalışmalardan sonra çekilen fotoğraflar, İran’lı ressamlar tarafından ana temaya bağlı kalınarak yorumlandı.

Hem fotoğraflar hem resimlerle sanatın ekseninde dolaşacağınız bu sergiyi 25 mayıs 2016′ya kadar Galeri Eksen’de ziyaret edebilirsiniz.

Galeri Eksen
Maçka Caddesi | No:29 | Nişantaşı | İstanbul
+90 212 219 08 50[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_images_carousel images=”6884,6885,6886,6887,6888,6889,6890,6891,6892,6893,6894,6895,6896,6897″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” mode=”horizontal” speed=”5000″ slides_per_view=”1″ title=”ESERLER”][/vc_column][/vc_row]

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı