ETKİNLİKLERSERGİ

‘Çark’ Sergisi Açılıyor

Kesişen yaratımlar ne tür bir ortaklık ve devamlılık kurabilir?

Türkiye, Hollanda ve ötesinden queer sanatçı, aktivist, düşünür ve gece çalışanlarını dijitalde buluşturan; dayanışma ve işbirliği olanaklarını geliştiren Through The Window (TTW) projesi çevrimiçi mekândan fiziksel mekâna taşarak çarka[1] çıkıyor.
“ÇARK”, Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkileri ile eş zamanlı ziyaret edilebilecek.

Karşı Sanat Çalışmaları
2 Eylül – 1 Ekim

Koli Art Space
3 Eylül – 1 Ekim

Mekan değişiyor, Through The Window aramıza sızıyor ve ‘’ÇARK’’ başlıklı sergi ile gördüğünüz anda kendinizi görülmüş hissedeceğiniz bir karşılaşmayı hedefliyor. Birbirini destekleyen büyük bir topluluğun sevgisinin, rüyasının, hafızasının, aşkının, sınırsızlığının, çabasının ve inşasının kutlaması gerçekleşiyor. Farklı disiplinlerden sanatçılar benzer kapsayıcılıklarla ördükleri ağ içinde ve yakınlık kurmayı hatırlatan çeşitlilikleriyle bir araya gelmeyi kutluyor.

Çark boyunca Koli Art Space ve Karşı Sanat Çalışmaları’nda cevapsız sorulara, boşluklara ve çatlaklara yer bırakan samimi bir sorgulama alanı yaratılmaya çalışılıyor. “ÇARK”  bedenin üretken rolüne ve onun (queer) arzularına hitap ediyor. Sergi, sabit tanımlara meydan okuyan bir tavırla, çeşitli performans araçlarını kullanarak cinsellik ve toplumsal cinsiyetin bir ifadesini, politik bir hareket ve bir duyarlılık olarak queerliği araştırıyor. Karşı Sanat Çalışmaları ve Koli Art Space seçkilerinin yanı sıra atölyeler, sanatçı konuşmaları ve kapanış partisi ile ÇARK Eylül ayına yayılıyor.

Karşı Sanat Çalışmaları
Küratör: Melis Bektaş
2 Eylül – 1 Ekim
Asmalı Mescit, İstiklal Cd. No:108, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Açılış: 2 Eylül Cuma,
Saat:16:00

Ardıl Yalınkılıç, Emir Erkaya, Metehan Törer, Ünal Bostancı, SPNDEX, Vinita Gatne, Yasemin

Koli Art Space
Küratör: Elçin Acun & Yasemin
3 Eylül – 1 Ekim
Rasimpaşa Mh, Yurttaş Sk. No:14/A, 34716 Kadıköy/İstanbul

Açılış: 3 Eylül Cumartesi,
saat:16:00

71 cm canavar travesti Kiki ggNash, Andru Suarez Rojas, Anto Lopez Espinoza, Aroth & DRTY, ceytengri, Damla Şahinbaş, Efe Durmaz, Elçin Acun & Mert Çağıl Türkay, el1fkk, Eloy Cruz del Prado, Elyla, Onur Karaoğlu, Prins Chris, Syntia

ÇARK; Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Prince Claus Foundation, Pembe Hayat KuirFest, Karşı Sanat Çalışmaları, Koli Art Space, Lamarts, ArtfulLiving ve Medya GaGa desteği ile gerçekleşiyor.

ÇARK Ekibi:

Through The Window (Ömer Tevfik Erten, Kübra Uzun, Zekican Sarısoy)
Karşı Sanat (Melis Bektaş)
Koli Art Space( Elçin Acun, Yasemin)

[1] Lubunca’da dolaşmak, dolanmak ve aranmak anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu