ETKİNLİKLERSERGİ

Çin İpek Nakış ve Heykel Sergisi açıldı

Çin İpek Nakış ve Heykel Sergisi Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde açıldı. Çin ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50’inci yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen etkinlikte Çin’e özgü “İpek Nakış ve Çin Heykelleri” sergilenecek.

Ankara Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde Türkiye-Çin Dostluk Vakfı’nın ve Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin ortak katkıları ile gerçekleşen serginin açılış törenine, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Başkanı Hasan Çapan,  İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Çin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cheng Weihua, Çin Büyükelçiliği kültür Ateşesi Shi Ruilin ve çok sayıda temsilci katıldı.

Törene katılan, Türkiye-Çin Dostluk Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yaşar, açılış konuşması gerçekleştirdi. Türkiye ve Çin arasındaki diplomatik ilişkilerinin 50’nci yılının Türkiye-Çin ilişkilerinin farklı alanlarda kazan-kazan ilişkisi ile ilerleyiş gösterdiğine değinen Yaşar, “Pek çok alanda karşılıklı saygı ve güven prensibinde hızla gelişen ilişkilerimizi, pandemi imkân verdikçe kültür alanında da vakıf amaçları çerçevesinde artarak devam edeceğini sizlere bildirmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

“İPEK YOLU DOSTLUK VE MUHABBET YOLUDUR”

Çin Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cheng Weihua ise yaptığı konuşmada, Çin İpek Nakış ve Heykel Sergisi’nin üç açıdan özel olduğuna değinerek şunları kaydetti:

“Birincisi bu sergiyi özel bir senede gerçekleştiriyoruz. 1971’de kurulan Çin-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 50’nci yıl dönümü. 50 yıl yarım asırdır. Uzun bir zamandır. Geçen bu yıllarda Türkiye-Çin ilişkileri olağanüstü bir yolculuktan geçerek önemli mesafeler katetmiştir. Bu özel seneyi çeşit çeşit faaliyetler düzenleyerek kutlamak değerlidir. Özellikle kültür alanındaki iletişimimizi ve halklar arasındaki dostluğu daha da pekiştirmek, Çin ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha parlak bir yarına götürmek için önemli şartlar sağlanmış olacaktır.

İkincisi, sergideki eserlerdir. İpek, Çin kültürünün önemli unsurlarından bir tanesidir. İpek Yolu denilince akla ilk Türkiye ve Çin geliyor. İpek Yolu bir ticaret yoludur, muhabbet yoludur, dostluk yoludur. Bugün burada “İpek Nakışı” temalı bir serginin düzenlenmesi İpek Yolu ile taşınan Çin ve Türkiye arasındaki dostluğu aynı zamanda geleceğe yönelik dostluğumuza güç ve ivme kazandıracaktır.

Üçüncüsü ise Covid-19 pandemisi hayatımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Biz bu zor şartlar arasında bu sergiyi düzenleyerek, Çin ve Türkiye olarak zorlukların üstesinden gelebileceğimizi gösteriyor.”

“ÇİN VE TÜRKİYE GENİŞ ÇAPLI ORTAK ÇIKARLARA SAHİP”

Çin ile Türkiye’nin büyük gelişme potansiyeline sahip olduğunu belirten Weihua, “Çin ve Türkiye geniş çaplı ortak çıkarlara sahip. İlişkilerimiz gelişim potansiyele sahip. Bunun için büyük çaba göstermemiz gerekiyor. Tabii ki bu büyükelçiliğimizin görevlerinden bir tanesi ancak burada bulunan herkesten de rica ediyorum, aramızda daha fazla dostluk ve muhabbet olsun. Böylelikle aramızda eğer varsa yanlış anlaşılmaları ve önyargıları yok edelim. İlişkilerimizin herhangi bir üçüncü taraftan gelen olumsuzluklardan etkilenmemesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerine yer verdi.

“DÜNYANIN DAHA FAZLA DOSTLUĞA VE BARIŞA İHTİYACI VAR”

CRI Türk’e konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, Türkiye ve Çin arasındaki iletişimin daha da güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Ben milletvekili olmadan önce Çin-Türkiye kültürel ilişkileri için gönüllü görevler üstlendim. Bunların bir kısmı medya ve kültürel iletişim ile ilgili görevlerdi. Dünya olarak daha daha fazla dostluğa ve barışa ihtiyaç duyuyoruz. Bunun için de daha fazla üretmeye, paylaşmaya ve tarihlerimizi buluşturmaya ihtiyacımız var. Bu yüzden böyle etkinler sembolik önem taşıyor. Burada olmaktan çok mutluyuz. Kültürel veya siyasi iletişim açısından baktığımızda çok daha yolun başında olduğumuzu ve iki ülkeye de çok büyük görevler düştüğünü söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Haber: Mehmet Emre Öztürk

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı