ETKİNLİKLER

Çorlu Nazmi Şenel Sanat Galerisi Sergi – Hakan Sarıhan-Resim, Yeşim Yerebasmaz Sarıhan-El Sanatları ve Takı

Çorlu Kültür ve Sanat Derneği’nin bünyesinde açtığı Nazmi Şenel Sanat Galerisi, organize ettiği bu renkli sergi ile sezonu parlak bir şekilde kapatıyor.

Bu sergide, daha önce ::BİRGRUPİNSAN:: Çorlu sergisinde iki eseri ile tanıdığımız Hakan Sarıhan‘ın tuval üzerine akrilik ‘Acayipimsiler’ serisine eklediği yeni çalışmalarının yanında özellikle dijital işlerin baskılarından oluşan illüstrasyon tadındaki eserler ile ilk kez sanatseverlerin karşısına çıkacak. ‘Acayipimsiler’ serisi ile görünenin arkasındaki gerçeği aramaya çalışan, izleyicilerin bu konuya dikkatini çekmeyi hedefleyen eserler yanında, sanatçının dönem itibariyle sanat ve kültürel değerlerimizin aşındırılmasına tepki olarak ürettiği portre çalışmaları dikkat çekiyor.

Yeşim Yerebasmaz Sarıhan‘ın daha önce katıldığı ÇKSD Sergisinde beğeni toplayan özellikle kurdele nakışı, rokoko nakışı, iğne oyası ve keçe iğneleme çalışmalarından oluşturduğu kolye, bileklik, broş ve pano işlerden yeni çalışmaları da yine meraklıları ile buluşacak. El Sanatları Öğretmeni olarak 1987 başladığı çalışmalarında geleneksel değerlerimiz ile günümüzün beğeni ve zevklerini kendine ilke edinen Yeşim Yerebasmaz Sarıhan, ziyaretçilere zengin bir görsel şölen vadediyor.

Sanatçı eşlerin farklı dallardaki eserlerinden oluşan bu ilk kişisel sergileri, 2 Haziran 2018 Cumartesi günü Saat 14.00’de Çorlu’lu sanatseverlerle buluşacak.

Sergi 2-9 Haziran günleri saat 14.00-18.00 arası ziyaret edilebilecek.

Çorlu Kültür ve Sanat Derneği / Nazmi Şenel Sanat Galerisi
Saray Cad. Hakkı Efendi Sk. Nazmi Şenel Apt. K.2 (Ziraat Bankası yanı)
Çorlu/Tekirdağ

Hakan Sarıhan Kimdir?

1959’da Ordu/Fatsa’da doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İzmir’de yaptı.

1976-1982 İDGSA Y. Dekoratif Sanatlar/Grafik Bölümünde eğitim gördü. Okul döneminin ilk yıllarından itibaren Milliyet Gazetesi Grafik servisinde ve sonra Yüksel Ertan ve Fon Grafik atölyelerinde çalışarak deneyim kazandı.

1981 yılında kurduğu ARMA Tanıtım ile uzun yıllar İstanbul’da grafik tasarım ve halkla ilişkiler alanında hizmetler verdi.

1996’dan sonra farklı şirketlerde Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürlükleri görevlerini yürütse de freelance tasarlamaya, üretmeye hep devam etti.

2 yıl Taksim Pera Güzel Sanatlarda İletişim Bölümü Başkanlığı ve Grafik Tasarım, Photoshop ve Freehand hocalığı yaptı, ders notları yazdı.

GMK Türk Grafik Sanatçıları-1989 kitabında yer aldı, birçok sergi ve yarışmalara katıldı.

1983’te SporToto afiş yarışmasında mansiyon aldı.

10 yıldır Çorlu’da yaşayan Hakan Sarıhan resim çalışmalarına son yıllarda ağırlık verdi. Halen HomeStudio’sunda genellikle akrilik, karışık teknikte ve dijital çalışmakta, kurucuları arasında yer aldığı ::BİRGRUPİNSAN:: Sanat Platformu’nda organizasyon, tasarım ve tanıtım konularını yürütmektedir.

Çorlu Kültür ve Sanat Derneği üyesidir.

Çalışmalarından örnekler www.behance.net/hakansart linkinden incelenebilir.

Resim Sergileri:

15 Aralık-31 Aralık 2016- Yeni Aralık/New Space‘16 Karma Sergi / Soyut Galeri-Ankara

25 Şubat -16 Mart 2016- Kâğıt İşler/Erkekler Karma Sergi / Pusula Sanat Evi-Harbiye/İst

28 Ekim-6 Kasım 2017-Cumhuriyet Sevdası Karma Sergi/İlkezgi Sanat Evi-Sultanahmet/İst

25 Kasım-14 Aralık 2017-BİRGRUPİNSAN-1 Karma Sergi/Pusula Sanat Evi-Harbiye/İst

15 – 31 Aralık 2017- Yeni Aralık / New Space‘17 Karma Sergi / Galeri Soyut – Ankara

22 Aralık 2017-3 Ocak 2018- “Ayaklar Üşümesin” SSP/Galeri Bohem-Nişantaşı/İstanbul

19-30 Mart BİRGRUPİNSAN-ADANA Karma Sergi / 75. Yıl  Sanat Galerisi-Seyhan/Adana

08-13 Nisan ÇKSD, D’sen, Atölye A&B Karma Sergi/Tarihi Belediye Binası-Çorlu/Tekirdağ

14-20 Nisan BİRGRUPİNSAN-ÇORLU Karma Sergi/Tarihi Belediye Binası-Çorlu/Tekirdağ

06 Mayıs-08 Haziran BİRGRUPİNSAN-MODA Karma Sergi / Moda GaleriPasaj/İstanbul

Yeşim Yerebasmaz Sarıhan Kimdir?

Yeşim Yerebasmaz Sarıhan 1963’de Fatsa’da doğdu.

Fatsa Kız Meslek Lisesi’nden sonra 1987 de Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, El Sanatları Ana Sanat Dalı, Dekoratif Eşyalar ve Çiçek bölümünü bitirdi.

1987-2010 yılları arasında Adıyaman ve Bakırköy Kız Meslek Liselerini takiben Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma ve Erenköy Zihnipaşa Pratik Kız Sanat Okulunda görev yaptı.

2011’de Tekirdağ’da tayin olduğu ve kuruluşunda yaptığı Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde down sendromlu, otistik ve mental çocuklarla tanışmasıyla mesleki kariyerinde yeni bir sayfa açıldı.

Halen Çorlu Sakatlar Derneği Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde Atölye Şefi ve El Sanatları Öğretmeni olarak çok sevdiği ve kutsal addettiği mesleğinde görevini sürdürmekte.

Mesleğinin ilk yıllarından itibaren küçük yaşlardan beri ilgi duyduğu el sanatlarını geliştirmeyi, günümüzün beğeni ve zevklerine uyarlamayı, yeni tasarımlar üretmeyi ve araştırmalar yapmayı kendine ilke edindi. Kişisel çalışmaları dışında bu tür çalışmaların da hep içinde oldu.

2002’de bazı çalışmaları MEB Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’nün “Gelenekselden Evrensele Turistik El Sanatları” kataloğunda yer aldı.

2008’de yer aldığı Erenköy Zihnipaşa Pratik Kız Sanat Okulu takımı MEB Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’nün “Yöresel Folklorik (Kitre) Bebek” yarışmasında Kadıköy 1.’si oldu.

Bakanlık, il, ilçe ve okul bazında çok sayıda Takdir, Teşekkür ve Başarı Belgeleri bulunan Yeşim Sarıhan resmi görevleri yanında kendi home studio’sunda el sanatları ve takı araştırmalarına devam etmekte, çalışmalarını sürdürmektedir.

Yeşim Yerebasmaz Sarıhan görev yaptığı tüm kurumlarda pek çok defile, sergi ve kermesler hazırladı, çok sayıda sergiye katıldı.

Başa dön tuşu