ETKİNLİKLER

D’Art Galeri Seramik Sergisi – Meliha Coşkun ‘Değişen Kimlikler’

Seramik Sanatçısı Meliha Coşkun’un ‘Değişen Kimlikler’ başlıklı sergisi İstanbul D’Art Galeri’de 4-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sanatçı Meliha Coşkun sergiyi şu sözlerle anlattı: ‘İçinde yaşadığımız küresel çağda, üretim ve tüketim toplumunun devamlılığını sağlayan giyim, kuşamın önemli olmasının nedenlerinden biri de kullandığımız kıyafetlerin, nesnelerin kimlikle ilgili olmasıdır. Farklılıkların yok edilmeye, bireyin tek tipleştirilmeye çalışıldığı, giydirildiğimiz toplumsal  cinsiyet rolleri ile kolektif ortak bir bilincin  kurgulandığı bir çağdayız. Toplumsal cinsiyet, üzerinden   eril ve dişil kavramlarına giysiler, renkler, aksesuarlar, tarafından yüklenen anlamlar bizim  sosyal kimliğimizi belirler. Çocuğun dünyaya gelmesiyle birlikte, içinde bulunduğu yapı, sistem, kültür, cinsiyetçi bir bakış açısıyla hangi kıyafeti giyeceğimize, hangi rengi, aksesuarları,  kullanabileceğimize ve hangi oyuncaklarla  oynayacağımıza karar verir. Bu karar veriş, iktidar alanlarının üzerimizdeki toplumsal baskısıyla okulda, ailede, sokaklarda, kamusal alanda kültürel olarak devam eder. Giysi ve aksesuarlar; Toplumsal belleğimizin, kimliğimizin, bireyselliğimizin oluşmasında önemli bir rol oynarlar. İnsanın dış görüntüsü, giyimi, kuşamı, kullandığı aksesuarları, duruşu  karşısındakinin  kendisini okuyabilmesine olanak verir. Görsel bir algı yaratır. Bu algı bazen bir yakınlaşma bazen de kendinden uzaklaştırma doğrultusunda çalışır. İdealize edilmiş cinsiyet, ırk, din,  ve görsel algı  bizi   politik  bir sabitlemeye götürür.
Bu sergide; Hayatımın  farklı  dönemlerinde  kullandığım  ya da karşılaştığım, yakınlaştığım  eril ve dişil aksesuarların, giysilerin bende, etki bıraktığı anıları, izleri,  yaşadığım çatışmaları  ürettiğim seramikler üzerinden göstermeye çabaladım.’

Açılış: 4 Mayıs Cumartesi Saat: 18:00

D’art Galeri
Bereketzade Mah. Kart Çınar Sok. No:6
Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı