KÖŞE YAZILARINihal Güres

Las Meninas, Mail Art Project, Posta Sanatı Projesi – Nihal Güres yazdı…

Fotoğraf makinesinin bulunuşundan yıllar önce VELAZQUEZ’e 318/ 276 cm büyüklüğünde bir tual vermişler. Kocaman tuvalin karşısında biraz tereddüt ettikten sonra, ‘hadi ben şuna gerçek bir anı durduran bir resim yapayım bari’  ve ‘Yüzyıllar sonra bile sanat tarihçileri bakıp bakıp konuşsunlar, dehama şapka çıkarsınlar’ demiş. Demiştir tabi, çünkü megaloman olmayı hak edecek kadar büyük bir deha, neden demesin ki..

Kral ve kraliçenin minik kızları Infanta Margarita iki nedimesinin arasında duruyormuş. İpek gibi sarı saçlarını özenle taramışlar, alnından hafif bir kahkül bırakacak şekilde, yandan pembe bir gülle tutturup omuzlarından aşağı dökmüşler. Saçlarına iliştirdikleri pembe gülün aynısını da kabarık etekli elbisesinin kol ağızlarına ve yakasına da iliştirmişler.
Aman ne güzel bir elbise, ne güzel saçlar , ne güzel bir minik prenses. Kim bu kabarık etekli elbiseyi giymek istemez ki?
Hangi minik kız prenses olmak istemez ki..
Nedimelerden biri yanına çömelmiş, minik prenses Margarita’nın elini kibarca tutuyor, prensese tatlı bir içecek sunuyor. Ayak ucunda oturan sadık köpeği aynı zamanda prensesin de çok sevgili oyun arkadaşı. Bizim tatlı sarı sokak köpeklerine benzemiyor da değil köpeği. İnsanın üzerine yatıp mıncıklaşacağı türden tatlı bir şey.
Velazquez arkada tuvalinin başında duruyor. Rengarenk boyalarını doldurduğu paletinden bize bakıyor, arka taraftaki aynada da kral ve kraliçe hazretleri yıllar ötesinden bizi gözlüyor, nedimelerden biri emirlerine amade bir şekilde hazırolda bekliyor.
1656 yılında yapılan tablo Madrid, Prado müzesinde yüzyıllardır hayranlarını ağırlıyor. Bu resmi yeniden yapmayan sanırım kalmadı. Picasso’nun favori figürlerinden biri. Gerçekten insan bakarken parmakları kamaşmaya başlıyor, ayy .. neresinden başlasam, neresinden çıksam, oluyor.

LAS MENINAS – NEDİMELER tablosu bu sefer de bir posta sanatı- mail art projesine konu oldu. 2008 yılından beri ISPANYA – FERROL şehrinde düzenlenen festival kapsamında dünyanın her yerinden gelen mail art- posta sanatı eserleri eylül 2016 da sergilenecek. Eserlerin son yollanma tarihi ağustos 2016.
Nihal Güres PostKatılmak isteyen herkes, sanat,resim, fotoğraf, şiir, görsel olarak ürettikleri eserleri bu projeye yollayacaklar.
Ben projeye katılmak için çok heyecanlanıyordum, ama nasıl bir şey yapacağımı kararlaştırmamıştım. Sonra bir gün komşum bir ayakkabı kutusunu atmak üzereyken bana verdi, kediler içinde oturmayı çok seviyorlar diye. Tesadüfen içinde çok güzel , şeffaf bir kağıt vardı, bilirsiniz işte, o ince ambalaj kağıtlarından. Kutuyu kedilere verdik. Kağıdı ben aldım, katladım, topladım, boyadım, yapıştırdım, köpeğin yerine kedilerimi yaptım ve Ispanya’ ya yolladım.Hele o kabarık etek parçasını yaparken eğlenmekten kendimden geçmişim.
Velazquez belki bu yapılan işleri görseydi hemen makasını, yapışkanını, sprey boyalarını alıp o da bu festivale dahil olurdu. Blog sayfasında ve sosyal medyada yayınlanan öylesine eğlendirici işler var ki seyretmekten kendimi alamıyorum.
Bu projeye katılmak isterseniz 15 ağustosa kadar vaktiniz var, ama posta 15 günden önce varmıyor. Ona göre hemen başlayın ve şu adrese postalayın:
LAS MENINAS MAIL ART PROJECT
CARLOS 1 BOTANA C/JAVIER LOPEZ
N 11 PORTAL 2-3E
15009 A CORUNA – SPAIN- ISPANYA
LAS MENINAS PROJESI – soysal medya facebook sayfasında da var ve blog sayfasından da görebilirsiniz.
Mailartlasmeninasdecanido.Blogspot.Com

Bol eğlenceli, rengarenk,belki de dizeler dolu, esintileriniz , esin perileriniz bol olsun.

Nihal Güres

Proyecto de Arte postal Las Meninas de Canido 2

Proyecto de Arte postal Las Meninas de Canido 3

Proyecto de Arte postal Las Meninas de Canido 4

Proyecto de Arte postal Las Meninas de Canido 5

Proyecto de Arte postal Las Meninas de Canido 6

Başa dön tuşu