HEYKELSANATTAN

‘DÜŞLERİN DÜNYASI’NDAN ‘EVRENİN NABZI’NA

Heykeltıraş Maria Kılıçlıoğlu’nun düşlerin dünyasına davet ettiği heykelleri İş Sanat Kibele Galerisi’nde.

Bulgar heykeltıraş Dimitır Dimov’un kızı olarak dünyaya gelen ve dört yaşından itibaren babasının heykel atölyesinde sanatın içinde nefes almaya başlayan sanatçı Maria Kılıçlıoğlu‘nun ‘Evrenin Nabzı’ başlıklı retrospektif sergisi İş Sanat Kibele Galerisi‘nde açıldı.

Kılıçlıoğlu, aldığı eğitimle Batı’ya dönük yüzünü yıllar içerisinde Mezopotamya’ya çevirerek sanat yaşamında yeni arayışlara yöneldi. Oyuncakları heykel hamuru, balmumu, bronz olan Kılıçlıoğlu, heykel yaratmanın mucizesini çocukluğundan bu yana deneyimledi. İlk eserleri; Ana, Şeytan, Melek, Öpücük sanatçının form arayışının temsilleri olarak doğdu. Taş, balmumu ve bronz kullanarak ürettiği eserlerini birçok kez sergileyen sanatçı, bu sergisinde de sanat hayatı boyunca ürettiği eserleri sanatseverlerin beğenisine sundu.

Eşi ve Galerici Yahşi Baraz‘ın deyimiyle iyiliğe, güzelliğe, duyarlılığa çağıran sürrealist ve fantastik öğeleri ile dikkat çeken eserler, sanatçının düş gücünü ortaya koyarken evrensel değerlere atıfta bulunuyor ve evrenin kalbine yolculuğa çıkarıyor.

Maria Kılıçlıoğlu’nun retrospektif sergisi, 23 Şubat 2019 tarihine kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Başa dön tuşu