RESİMSANATTAN

Emaar Square Mall’un duvarlarındaki işler Tülin Onat resimlerinin kopyası mı?

 Dubai merkezli gayrimenkul şirketi Emaar Properties tarafından 2017 yılında Üsküdar’da açılan Emaar Square Mall’da duvarları süsleyen işler Akademisyen-Ressam Prof. Dr. Tülin Onat’ın resimlerinin kopyası mı?

Emaar Square Mall‘u ziyaret eden bazı sanatseverler, alışveriş merkezinin bir bölümünde duvarları süsleyen işleri usta ressam Prof. Dr. Tülin Onat‘ın işlerine benzettiler ve KitaptanSanattan.com‘u arayarak bu işlerin sanatçının izni ile yapılıp yapılmadığı bilgisini sordular. Biz de KitaptanSanattan.com olarak önce alışveriş merkezinde işleri gördük ve sonra işlerin fotoğraflarını sanatçıya ulaştırdık.


Sanatçı Tülin Onat, gördüğü fotoğraflardaki alışveriş merkezinin duvarlarını süsleyen işlerin 2011‘de Kare Sanat Galerisi‘nde açılan ‘Tırtılın Sonu’ başlıklı sergideki bir eserinin bire bir kopyası olduğunu belirtti. AVM’nin duvarlarını süsleyen bu işler ile ilgili kendisinden hiçbir izin alınmadığını ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan eserlerin yaratıldığı andan itibaren doğal bir korumadan yararlandığını ve gerekli işlemleri başlatacağını söyledi.

Tuvallerindeki derinliği, renk etkisi ve kendi özel tekniği ile ışık-gölge kullanarak 3. boyutu ortaya çıkaran Tülin Onat’ın eserinin orjinalini ve izinsiz bir şekilde kopyalanarak AVM’de sergilenen benzerini siz sanatseverlerin takdirine sunuyoruz.

Emaar Square Mall'un duvarlarındaki işler Tülin Onat resimlerinin kopyası mı? 1
Tuval Akrilik / Acrylic on Canvas & 185*150 cm, 2010

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı