MÜZİKSANATTAN

Emir Aksoy İlk Resmi Şarkısı ‘Tanışma’yı Paylaşıyor!

Emir Aksoy "Tanışma" ile Sandıktan Çıkarttığı Eserlerini Paylaşmaya Başlıyor

Emir Aksoy yıllardır biriktirdiği şarkılarını bu yıldan başlamak üzere resmi olarak paylaşmaya hazırlanıyor.
Sandıktan ilk çıkacak eser olan ‘Tanışma’, 11 Haziran’da yayımlanacak.
Tanışma’yı Temmuz ayında yayımlanacak ‘Toz’ takip edecek.

Sandıktan ilk çıkacak eser olan Tanışma’nın sözleri Long Way From Home, Evden Uzakta, Pürtelaş 3+1, Kitapçı, ve ben yalnız gibi müzik programlarının yaratıcısı Levent Sevi‘nin aynı isimli şiirinden. On yıldan uzun zaman önce Aksoy’un bu şiiri bestelemesiyle ortaya çıkan eserin bu yeni versiyonunda şarkının iskeletini oluşturan gitar ve vokalin üzerine katman katman eklenen tuşlular, ritim, yardımcı vokaller ve gitarlar şarkıda da bahsedildiği üzere “zamanın elinin” hepimize değmesinin ve hepimizi değiştirmesinin bir kanıtı gibi.

Sandıktan ilk olarak bu eserin çıkmasının bir diğer sebebi de ismi itibariyle Tanışma’nın, Aksoy’un pek çok müzikseverle ilk kez tanışmasını simgelemesi.

Tanışma’nın düzenlemesi, miksi ve mastering’i Emre Malikler‘e ait. Aynı zamanda kayıttaki gitarlar ve tuşluları seslendiren Emre Malikler’e tuşlularda Elif Dikeç eşlik ediyor. Eserin katman katman açılan yardımcı vokallerini ise Emir Bey projesinde uzun yıllar Emir Aksoy ile aynı sahneyi paylaşan Nilipek üstlenmiş. Vokal kayıtları Şen Bakkal Stüdyoları’nda gerçekleşen eserin kapak fotoğrafı Aksoy’un analog fotoğraflarından seçilmiş. Aksoy’un sanatçı fotoğrafları ise Holly Fabienne tarafından Antalya’da çekilmiş.

Emir Aksoy Kimdir?

Emir Aksoy

1988’de Antalya’da doğan Aksoy, 2005’te Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde okumak üzere İstanbul’a yerleşti. Üniversite, iş hayatı, yazma ve müzikle dolu dolu geçen 12 yılın ardından 2017’de tekrar Antalya’ya yerleşen Aksoy, 1999 yılında henüz ortaokuldayken kurduğu ilk grubu Zebani’den bu yana sırasıyla Adem Tolunay Anadolu Lisesi Orkestrası, Kallavi, TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu, Emir Bey, Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Kulübü Korosu, Sakareller ve Emir Yargın başta olmak üzere pek çok müzik projesi ve topluluğunda kurucu, solist, korist veya gitarist olarak yer aldı.

Pek çok kıymetli müzisyen ile yolunun kesişmesine sebep olan uzun soluklu projesi Emir Bey’in ardından 2014’ten bu yana müzik yolculuğuna bestelerini ön plana alarak kendi ismiyle devam eden Aksoy, 2021’den başlayarak on yıldan uzun süredir biriktirdiği bestelerini müzikseverlerle yavaş yavaş paylaşmaya karar verdi.

2014-2015 döneminde Pürtelaş 3+1 adlı müzik programının yapım ekibinde de yer alan Aksoy, müziğe duyduğu ilgi ve müzik çevresinin içinde olmasının sağladığı faydayla son 4-5 yıldır müzik yazılarına ağırlık vermiş durumda. Müzik değerlendirmelerine 2019’un başından bu yana bu amaçla yarattığı projesi karsimuzik.com’da devam eden Aksoy, aynı zamanda 2015’ten bu yana uluslararası alternatif müzik keşif platformu beehy.pe’ın Türkiye temsilciliğini üstlenmiş durumda.

Tanışma

Hiç bu kadar emin olmamıştım
zihnimdeki bu görüntüden:
Siyah bikinisiyle havuzbaşında
uzanan sen.

İlkokulda bir matematik sorusunu çözmüş gibi,
buldum işte.
Doğrulup merhaba derken bana,
yüzünde donuk bir gülümseme.

Diğerlerinin yanına koyup bu fotoğrafı
bana gülümsediğin her anı tekrar hatırlıyorum.
Hepsi ölümsüzlüğün birer abidesi gibi
duruyorlar yatağımın yanıbaşında.

Ve her gün tekrar hayret ediyorum
“zamanın eli” nasıl da uçuşturdu saçlarını.
Bir fotoğraftan diğerine
bir pencereden göğe ve yere.

“Bir şey unuttun mu?” diye sormuştun arabaya binerken,
kulaklarımda dans eder hâlâ sesinin tonu.
Azarlayan anneler gibi,
merhaba derken hiç umursamayan çocuğu.

Ve sonunda bakabildim gözlerinin içine.

Levent Sevi
8 Ağustos 2009 Hisarüstü

Emir Aksoy’a ve müziğine ulaşabileceğiniz bağlantılar

Spotify
https://open.spotify.com/artist/6jjie4ycJ9AxnKbEgvyiVv

YouTube
https://www.youtube.com/emiraksoymusic

Instagram
https://www.instagram.com/aksoyemir

Twitter
https://twitter.com/beyemir

Facebook
https://www.facebook.com/emiraksoymusiki

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı