ETKİNLİKLERSERGİ

Emre Yusufi, ‘Harmony of Contrast’ Sergisi İle Bomontiada’da

Cue Art Space, Emre Yusufi’nin ‘Harmony of Contrast’ adlı sergisini 6 Kasım’dan itibaren Yapı Kredi Bomontiada’da izleyici ile buluşturuyor.

Cue Art Space, çağdaş sanatçı Emre Yusufi’nin uzun bir süreden sonra Türkiye’deki ilk solo sergisi Harmony of Contrast’ı Yapı Kredi Bomontiada’da izleyici ile buluşturuyor. GROHE Türkiye’nin desteği ile gerçekleşen sergi  6-30 Kasım 2021 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Serginin küratörlüğünü ise Ferdan Yusufi üstleniyor.

Harmony of Contrast sergisi, izleyicilere uluslararası ve ulusal sanat platformlarında çalışmaları yakından takip edilen Emre Yusufi’nin heykel, dijital ve NFT formatındaki son dönem çalışmalarını keşfetme fırsatı sunuyor. 2018’de Divine Selfie adlı selfi çekebilen Herkül heykelinde, günümüz sanat izleyicisinin sanatla kurduğu ilişkiyi ve etkileşimi ele alışıyla ses getiren Emre Yusufi, Harmony of Contrast sergisinde Herkül’ü içinde bulunduğumuz yüzyılın insanını yansıtarak çağdaş bir şekilde işlediği serisine devam ediyor.

Olimpos Dağı’nın ve tanrıların kralı Zeus’la Miken Kralı’nın kızı ölümlü Alkmene’nin oğlu, güç sembolü yarı tanrı yarı insan, Yunan mitolojisindeki adıyla Herakles, Roma mitolojisinde Herkül,  Emre Yusufi’nin çağdaş, eğlenceli ve ironik üsluptaki çalışmalarında tekrar beden buluyor. Sanatçı bu ikonik geçmişi, detaylardaki nokta atışlarıyla ve zeki oyunlarla yeniden yorumluyor ve şekillendiriyor. İtalyan Sanat Eleştirmeni Maurizio Vitiello’nun sergi kataloğu için kaleme aldığı yazıda ifade ettiği gibi; Emre Yusufi heykellere “(…) rüya gibi nefeslerle hayat veriyor, bulaşıcı bir çağdaş gülümseme ile güçlendiriyor, heterodoks işaretlerle besliyor, çağdaş hareketlerle canlandırıyor ve gençlik aşılıyor.”

Emre Yusufi Kimdir?

(d.1981, İstanbul), İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Sanatçı, tasarımcı ve müzisyen. Floransa’daki Accademia Italiana Fine Art School’dan ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu, yüksek lisans derecesini Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı ve Grafik Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lemonade reklam ajansının baş sanat yönetmeni ve kurucu ortağı oldu. Reklamcılık kariyerinin yanı sıra, Emre Yusufi özgün Herkül serisi ile küresel sanat platformlarında aktif olarak yer almaktadır. Sanatçının yer aldığı seçili sergiler arasında; Biennale d’Arte Contemporanea della Murgia-Puglia, İtalya (2021); Vernice Art Fiera Forli – Euro Expo Art, İtalya (2021); Artist Istanbul, Türkiye (2019); Arte Fiera Genova, İtalya (2019); Contemporamea Cesena, İtalya (2021); Contemporary Istanbul, Galeri Baraz, Türkiye (2018); Ransom Art Gallery, Londra, İngiltere (2018); SE7EN (solo sergi), Mustafa Taviloğlu koleksiyonu, Ayşe Jaber küratörlüğünde, Mudo, İstanbul, Türkiye (2018); Artist Tüyap, Neoart Gallery, İstanbul, Türkiye (2018); Macro Museum, Roma, İtalya (2017); Miami Scope, Mark Hachem Gallery, ABD (2017); Contemporary Istanbul, Mark Hachem Gallery, Türkiye (2017); Hercules (solo sergi), Emmanuel Fremin Gallery, New York, ABD (2017); Far/Close Space, Russo Art Gallery, Roma-İstanbul, İtalya-Türkiye (2017); Metamorphosi, Venanzo Crocetti Museum, Roma, İtalya (2016) bulunmaktadır.

Cue Art Space Hakkında

Cue Art Space, sanatçılara, sanat projelerine ve koleksiyonerlere  rehber olmak, birlikte işbirliği alanları oluşturmak için var olan bir sanat platformudur.

Cue Art Space, lokal ve uluslararası sanat üretimini yakından takip ederek çalışmakta, aktif sanat kariyerlerini uzun yıllardır devam ettiren usta sanatçıların yanı sıra kariyerlerine yeni başlayan sanatçıları da temsil etmekte ve desteklemektedir.

Çağdaş Sanat alanında 10 yılı aşkın bir deneyimle kurulan Cue Art Space, İstanbul ve Berlin sanat ekseninde konumunu belirlemiştir.

Kurumsal ve kişisel koleksiyonlara sunulan sanat danışmanlığı kapsamında; sanatçı-eser seçimi, sanatçı-koleksiyoner-kurum koordinasyonu, eser-mekan ilişkisinin düzenlenmesi konuları yer almaktadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı