RESİMSANATTAN

Filiz Kiprik: ‘Yaşat, Üret ve Paylaş’

Ressam Filiz Kiprik’in son dönem işlerinden oluşan ‘Contra’ başlıklı sergisi Galeri Eksen’de açıldı.

Sanatçı’nın “CONTRA” adını taşıyan yağlıboya tabloların yer aldığı bu sergide; izleyiciyi, ustalığını kanıtlamış güçlü bir teknik, sıradışı renk kullanımı ve hakimiyeti, duygunun, düşüncenin, bilginin ve fırça darbelerinin bir araya geldiği soyutlamalarla, dokular ve materyallerle şahlanmış bir karşı koyma karşılıyor.

Ressam Filiz Kiprik M.Ö. 5. yüzyılda yaşamış Socrates‘in yaşam ve öğretisinden yola çıkarak, insanları yeniden kendilerine doğru dönmeye ve ilerlemeye davet ediyor. Kişinin önce somut ve şeffaf bir şekilde varlığının, temel yaşamsal özelliklerinin, ihtiyaçlarının, yeterliliklerinin, sorumluluklarının farkında olmasının, diğer insanların, diğer canlıların içinde yaşadığı dünyanın ve evrenin farkında olması onu anlaması için ön koşul olduğunu savunuyor. Dolayısıyla ressam yaşamının her bölümünde kendisini rahatsız eden toplumsal ve evrensel sorunlara böylesi bir hatırlatma ile karşı çıkıyor. Bu sergi ile mütemadiyen insanlara, öteki canlılara ve tabiata saldıranlara karşı varlık gösteriyor. Bir sanatçı olarak tarafını belirliyor. Sözünü söylüyor.

Sanatçı ‘Contra’ sergisinin ortaya çıkış hikayesini şöyle anlattı: “Varoluşumuza sebep, parçası olduğumuz yeryüzünü, toprağını, suyunu, doğal kaynaklarını talan etmek sadece doğanın ve içindeki canlıların katledilmesi değil, tabii ki insanlığın da katlediliyor olmasıdır. İşlerin hiçbir biçimde yolunda gitmediğinin en belirgin göstergesidir. Güzel ve insani olan her şeyin üzeri gün be gün beton ve metal yığınları ile kapanmaktadır. Sadece kentlerimiz ya da yaşama alanlarımız değil gitgide hayatlarımız, bir arada yaşamamızı sağlayan ortak değerlerimiz de bu uçsuz bucaksız, soyut şantiye alanının içinde kalmakta ve yerle bir olmaktadır. Nasıl oluyor da gelişmiş modern ve akıllı insan hala ilkel içgüdülerine yenik düşerek oluşturduğu toplumsal sistemler içinde güç ve iktidar arzusu yüzünden kendisinden ve kendi türünden, insan olmanın gereklerinden bu kadar uzaklaşabiliyor, yabancılaşabiliyor? Ezebiliyor olduğunu eziyor, ayrıştırıyor, köleleştiriyor, öldürebildiğini öldürüyor ve yeryüzü üzerinde yok edebildiği her şeyi yok ediyor. Doğada yaşayan bir organizma ve geçici bir canlı olduğunu unutmak eğilimine neden karşı koyamıyor? Gelişmiş aklı sayesinde sahip olduğu imkânları neden üretmek ve yaşatmak için değil yok etmek için kullanıyor. Karşısında durduğum, karşı geldiğim şey; evrenin yaşatma, üretme ve paylaşma yasasına aykırı olan her şeydir.”

Sanatçı Filiz Kiprik’in 4. kişisel sergisi olan “CONTRA”yı 1 Aralık 2018 tarihine kadar Galeri Eksen Nişantaşı‘nda ziyaret edebilirsiniz.

Galeri Eksen
Teşvikiye, Maçka Cad. No:29
Şişli/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı