ETKİNLİKLERSERGİ

Galeri 77 Resim Sergisi – Sedat Girgin “Abartılar Diyarı

Galeri 77, Sedat Girgin’in “Abartılar Diyarı” isimli kişisel sergisine 19 Kasım – 19 Aralık 2020 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Sedat Girgin, Galeri 77‘deki üçüncü kişisel sergisi olma özelliğini taşıyan ve tümü 2020 yılında üretilmiş resimlerden oluşan bu yeni serisiyle gösteri toplumu eleştirisine odaklanırken özellikle pandemi sürecinde daha da önem kazanan sosyal medya üzerindeki yapmacık kimlikleri ve sahte algıları sorguluyor.

Birçok yazarın kitabını illüstrasyonlarıyla görselleştiren Sedat Girgin, “Abartılar Diyarı” sergisi için gerçekleştirdiği resimlerinin üretim sürecinde, bu uygulamadan gelen yazı-desen birlikteliğini kullanıyor. Anlık hislerini anahtar kelimeler ve çeşitli notlarla kaydeden sanatçı, iç dünyasının kapılarını bizlere aralarken sanki bir hikâye taslağı (storyboard) hazırlıyor. Fakat yazıya döktüğü hissiyatlarını paylaşmak yerine izleyiciyi hayal dünyasına davet etmeyi seçiyor.

Girgin’in resimleri Egon Schiele‘nin portrelerinde ellerle yansıtılan gergin atmosfere, Oskar Kokoschka‘nın konu ettiği nevrotik kişilik bozukluklarına ve gerçeküstücü ressamların simgeci anlatımına göz kırparken kitap illüstrasyonu pratiğinden gelen masalsı tasvirleri sanatçının özgün üslubunu açığa çıkarıyor.

Günümüzün dijital-görsel kültürüne şekil veren Instagram ve Facebook gibi mecralarda oluşturulan basmakalıp profiller meselesinden yola çıkan Girgin, sosyal medyadaki yapmacıklığı dolaylı biçimde ele alırken, konformizm ve özentiliğin yarattığı kişisel ve toplumsal değer çatışmalarının insan psikolojisinde yarattığı tahribatı gözler önüne seriyor. Resimlerinde kendileri dışında her şeyden izole figürlerin iç hesaplaşmalarını yansıtan sanatçı, sahnede olma, görme ve görülme arzusunun arkasında yatan yalnızlık hissine odaklanıyor. Portrelerin parçalı anlatımı konu edilen özneleri anonimleştirirken, karakterlerin sahneyi andıran mekanlardaki performatif eylemleri, sosyal medyada verilen pozları ve Instagram story’lerini andırıyor. Ancak Girgin’in resimleri görselliğin ötesine geçip izleyiciyi yoğun bir duygulanıma ve iç gözleme yönlendiriyor. Böylece beğeni ve takipçi sayısı beklentilerinin yerini “kendilik endişesi” alıyor.

Sosyal yaşantımızdan feragat etmek zorunda kaldığımız bu zor ve sıkıntılı izolasyon sürecinde bizlere kendilik etiğinin önemini hatırlatan ve hayallere dalma, fikir ve kavramlara yoğunlaşma, düşünce dünyasına girme anlamında bir içe dönüşü salık veren Sedat Girgin‘in “Abartılar Diyarı” başlıklı sergisini 19 Kasım – 19 Aralık 2020 tarihleri arasında Galeri 77‘de ziyaret edebilirsiniz.

Galeri 77
Necatibey Caddesi No: 77 Ayvaz Han
Karaköy / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi, 10.00-18.00
İletişim: 0212 251 27 54

Ayrıca, sergiyi üç boyutlu sanal tur olarak da ziyaret edebilirsiniz. Kendi sanal tur deneyiminiz için lütfen aşağıdaki linki tıklayın:
https://www.dreamreality.com.tr/3d-model/galeri-77-sedat-girgin-abartilar-diyari/fullscreen

Sedat Girgin’in “Abartılar Diyarı” isimli bu sergisinin online kataloğuna ise aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz:
https://www.galeri77.com/dosyalar/galeri77_sedat_girgin_abartilar_diyari_katalog.pdf

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı