ETKİNLİKLER

Galeri Nev Seramik Sergisi – Alev Ebüzziya Siesbye

Seramik sanatçısı Alev Ebüzziya Siesbye, yeni işlerini 7 Aralık 2018 tarihinden itibaren Galeri Nev İstanbul’da sergileyecek. Son sergisini 2012’de açan sanatçı, altı yıl aradan sonra yeniden İstanbullu izleyicilerin karşısına çıkıyor.

Alev Ebüzziya Siesbye, 1987’den beri Türkiye’de düzenli olarak eserlerini sergiliyor. 2001 yılında, sanatçının önce Kopenhag Kunstindustrimuseet‘de, daha sonra ise İstanbul İslam Eserleri Müzesi‘nde retrospektif sergileri düzenlenmiş ve sanatseverler Alev Ebüzziya Siesbye’nin 1964- 2000 yılları arasında gerçekleştirdiği eserleri toplu halde görme imkanı bulmuşlardı. Sanatçı bu sergisinde ise, öncekilerden farklı olarak sadece kırmızı ve sarının farklı tonlarıyla oluşturduğu sırlarla izleyici karşısına çıkıyor ve kendisinden görmeye alıştığımız formlarda 17 eserini sergiliyor. 12 Ocak 2019 tarihine kadar görülebilecek olan sergi, sanatla zanaatı bir araya getiren geleneğiyle 335 yılı geride bırakan Gaggenau tarafından destekleniyor.

Tarihte bildiğimiz en eski form olan çanağı, toprak ve rengin yanı sıra, boşluğu da biçimlendirerek çağdaş sanatın bir nesnesi haline getiren Ebüzziya’nın eserleri, otuzdan fazla uluslararası müzede de izleniyor. Çoğunlukla büyüsü, şiirselliği ya da düşselliğiyle tanımlansa da, Ebüzziya’nın yüksek pişirimli gözeneksiz seramikleri teknik ustalık bakımından da eşsiz olarak değerlendiriliyor.

Uluslararası sanat tarihçileri ve eleştirmenler tarafından dünya seramik sanatının sayılı ustaları arasında anılan Alev Ebüzziya Siesbye‘nin son çanakları, 12 Ocak 2019 tarihine kadar Galeri Nev İstanbul‘da izlenebilir.

Galeri Nev Istanbul
İstiklal Cad. Mısır Apt. No 163 K: 4
Beyoğlu- İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Alev Ebüzziya Siesbye sergisi Gaggenau tarafından desteklenmektedir
Kendi tasarım diline sahip Gaggenau’nun 1683’te bir çivi atölyesi ile başlayan hikayesi, işlevsel sanat eserleri olarak nitelendirdiği lüks mutfak cihazları üretimiyle günümüze uzanıyor. El işçiliğinin mükemmel bir örneği olan marka, zanaata ve sanata verdiği değeri, dünya çapında desteklediği pek çok sergi, kültür ve sanat etkinliği ile her fırsatta vurguluyor. Sanatçıların üretkenlikleriyle bağ kuran Gaggenau, 60 yıllık sanat hayatında üç bini aşkın eseri bulunan Ebüzziya’nın yeni sergisiyle bu duruşunu bir kez daha taçlandırıyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı