KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

“Kanlı Düğün” – Nasuh Bektaş yazdı…

Federico Garcia Lorca’nın yazdığı, Roza Hakmen’in çevirdiği, Metin Balay’ın yönettiği “Kanlı Düğün” tiyatro oyunu Versus Tiyatro yapımıyla kalabalık bir oyuncu kadrosuyla sahneleniyor.

Oyun konusu itibari ile dünya da her toplumda görülen sorunu ele almış. Gelenekler ile insan isteklerinin çatışmasını konu olan bir oyun. Ağır bir konuyu işlemesine rağmen, iki perdelik oyun gayet akıcı ve seyri keyifli bir şekilde sahnelenmiş. Özellikle son sahnesinde zorluk dikkat çekiyor ancak oyuncular başarılı bir performans üstesinden geliyorlar. Oyunda ki danslar da ayrıca çok başarılı olmuş. Özellikle ışık ve görselle uyumları çok etkileyiciydi. Muhakkak izlemenizi tavsiye ederim.

Oyun Hakkında; Klasik oyunlara getirdiği özgün yorumlarla tanınan Versus, yeni tiyatro sezonuna Lorca’nın Kanlı Düğün oyununu hazırlıyor. Nilüfer Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşecek olan oyun, aralık ayında Talimhane Tiyatrosu’nda sahnelenmeye devam ediyor.

Toplumsal baskılara karşı aşk ve tutkunun direnişini öne çıkartmayı ve Lorca’ya da bir saygı duruşunda bulunmayı amaçlayan Versus yorumu, derin gerçeğin ancak şiirsel bir dille ortaya çıkarılabileceğini savunuyor. Lorca’nın şiirine “Endülüs” tavrı ile bir sahne dili yaratmaya çalışıyor. Roza Hakmen’in çevirisini Metin Balay yönetiyor. Hakan Dündar’ın çevre düzenini Ceren Karahan kostümleriyle tamamlıyor. Oyunun müzikleri Okyay Göksu’ya, koreografisi Melek Yel’e, afiş tasarımı Semih Poroy’a, ışık tasarımı ise Yüksel Aymaz’a ait.

Versus giderek büyüyen bir tiyatro topluluğu olarak ödenekli tiyatroların yapamadığını yapıyor ve Kanlı Düğün’de 22 kişilik oyuncu kadrosuyla sahneye çıkıyor.

Nasuh Bektaş

Yazan: Federico Garcia Lorca
Çeviren: Roza Hakmen
Şiir Çevirileri: Sait Maden
Yöneten: Metin Balay
Yönetmen Yardımcısı: Nihan Aypolat
Proje Asistanı: Cansu Sıtacı
Dekor Tasarım: Hakan Dündar
Kostüm Tasarım: Ceren Karahan
Müzik: Okyay Göksu
Koreografi: Melek Yel Işık
Tasarım: Yüksel Aymaz
Afiş Tasarım: Semih Poroy
Belgesel Dramaturji: Sinem Öztürk
Video Yapım: Garo Vram Babayan – Raffi Etyemez – Emine Özge Demirkıran – Gökçe Kaan Demirkıran
Oyun Fotoğrafları: Aydan Çınar – Sanem Arslantürk
Prova Fotoğrafları: Fikriye Güngören
Teknik: Mehmet Yılmaz – Baran ÇakmakBaşa dön tuşu