SANATTAN

GENÇ ETKİNLİK 9 İçin Başvurular Başladı

UNESCO Resmi Partneri International Association of Art, Türkiye Ulusal Komitesi/Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) tarafından Dünya Sanat Günü Etkinlikleri kapsamında online olarak düzenlenecek olan GENÇ ETKİNLİK 9 için başvurular başladı.

İlk olarak 1995 yılında, genç sanatçılarla bir buluşma ortamı yaratmak amacıyla yola çıkan Genç Etkinlik sergileri Taner Ceylan, Genco Gülan, Nuri Bilge Ceylan, Temur Köran, Halil Altındere, Yiğit Yazıcı, Vedat Özdemiroğlu, Nesren Jake, Ferhat Özgür, Melis Buyruk, Şener Özmen, Ertuğrul Akyüz gibi birçok sanatçının kendini gösterebildiği bir platform oluşturdu.

Genç sanatçıların kendilerini özgürce ifade edebildikleri kalıcı bir buluşma alanı olan Genç Etkinlik-9 bu yıl Covid-19 pandemi sürecinin zor koşulları nedeniyle online olarak düzenlenecek.

UPSD, Dünya Sanat Günü Etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin her köşesinden genç sanatçı adaylarına açık olan bu etkinlik için çağrıda bulundu.

GENÇ ETKİNLİK 9, 15 Nisan – 14 Mayıs 2021 tarihleri arasında www.upsd.org.tr üzerinde online olarak gerçekleştirilecek.

ÖZLEDİĞİMİZ DÜNYA
Pandemi, Sınırlar ve Ötesi

Özgürlüğümüzü özledik. Tanımadığımız yerleri gezmeyi özledik. Kalabalık açılışları özledik. Gece yürüyüşlerini özledik. 24 saat ”nerde sabah orda akşam” 365 gün belirsiz sınırsız alanların içinde –dışında – ortasında fink atmayı özledik. Hessiz, maskesiz, izinsiz kendimizle ve dünya ile yalnız kalmayı özledik. Gün batımını, denizi, ormanları, birilerinden ve saatten kaçmadan, saate bakmadan yeryüzünde volta atmayı özledik. Odamızı keşfettik; arşivimizi oluşturduk. Çocukluğumuzu hatırladık. Kokuları hatırladık. Zamanın aktığı hızda durabildiğini hatırladık. Geçmiş yüzyıllardan meslektaşlarımızı hatırladık. Yeni teknolojilerin ve sosyal medyanın, mecraların gerçekten hayatımıza ve iletişimimize hayati katkılar yapabileceğini öğrendik. Akıllı telefonlarımızı illa toplumun malum baskılarıyla lanetlemememiz gerektiğini öğrendik. Beynimizi ve sessizliği, boş meydanları dinlemeyi öğrendik.
Peki bütün bunlar düşüncelerimize, sanatımıza nasıl yansıdı? Veya yansımamış da olabilir! Bu yaşananlara rağmen neler yapmayı tercih ettiniz? Sizi dinliyoruz…
-Bedri Baykam

ŞARTNAME:

  1. Adaylar, resim, heykel, fotoğraf, seramik, dijital sanat, gibi çağdaş sanatın her alanında üretilmiş yapıtlarıyla katılabilirler. Bu sanal sergi online video olarak düzenleneceği için, maalesef bu yıl video yapıtlara yer veremeyeceğiz.

2.Kullanılan malzeme veya teknikler için sınırlama yoktur, eleme aşamasında değerlendirme belirlenen formatta iletilen görsel ve dosya üzerinden yapılacaktır.

3.Sanatçı en fazla 3 çalışma görseli ile başvuru yapabilir. Sergiye katılmaya hak kazanan her sanatçıdan seçilen bir veya daha fazla yapıt Dünya Sanat Günü için düzenlenecek olan UPSD-Online Genç Etkinlik 9 Sergisine dâhil edilecektir. Yapıtlar daha önce sergilenmemiş ve yarışmalara katılmamış olmalıdır.

4.GENÇ ETKİNLİK 9’a 15 Nisan 2021 itibariyle 36 yaşını doldurmamış adaylar katılabilir.

5.UPSD Yönetim Kurulu Üyeleri, Yedek Yönetim Kurulu Üyeleri, Seçici Kurul ve 1. Dereceden yakın akrabaları başvuru yapamaz.

6.Tüm başvurular ( e-mail yoluyla) 2 Nisan 2021, Cuma günü saat 15.00’ye kadar UPSD’nin aşağıda belirtilen e-mail adresine iletilmiş olmalıdır. Bu tarihten sonra yapılacak başvurular dikkate alınmayacaktır.

BAŞVURU DOSYASI

GÖNDERİLENLERİN BAŞVURUSU KABUL EDİLMEYECEKTİR. ÖNEMLİ NOT: AŞAĞIDA BELİRTİLEN MADDELERİ EKSİK VEYA FARKLI FORMATTA

Word dosyasında kayıtlı sanatsal ve mesleki deneyimlerinin kısa özgeçmiş bilgileri.
Portre fotoğrafı: JPG formatında en az 5×5 cm, 300 DPI .
Adres, telefon, e-mail.
Sadece önemli bilgileri içeren kısa biyografi.

Eser görselleri video olarak hazırlanacağı için 800 DPI olmalıdır. Daha düşük formatta
iletilmemesi önemle rica olunur.

Eserlerin tam künyesi (sanatçı ismi, eser ismi, teknik, boyut, yıl) .

Seçici Kurul, sergi şartnamesine uygun olarak seçimleri gerçekleştirdikten sonra, eserleri sergilenecek genç sanatçıların isimleri 5 Nisan, Pazartesi günü UPSD web sitesi – www.upsd.org.tr ‘de yayınlanacaktır.

Sergiye kabul edilen sanatçılardan online sergi düzenlemesi giderleri için katılım bedeli alınmayacaktır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı