RESİMSANATTAN

Gonca Sezer’den ‘’Kuyruk Meselesi’’

Gama Art Gallery, Gonca Sezer’in ‘’Kuyruk Meselesi’’ başlıklı kişisel sergisini, 10 Mayıs – 9 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin izlenimine sunuyor.

Sosyal, kültürel aidiyetler üzerine oluşturulan kimlikler, kadın ve çevre odaklı sorunlar üzerine çalışmalarını sürdüren sanatçı, ‘’Kuyruk Meselesi’’ adlı sergisinde aile arşivinde bulduğu teyzesine ait, cumhuriyetin ilk yıllarında kız okullarında okutulan Tabiat Bilgisi dersi defteri çizimleri üstünden, zaman içinde farklılaşan sosyal ve ekolojik durumu inceliyor, izlenimlerini desen ve fotoğraflarıyla gözler önüne seriyor.

Sergide yer alan dönem fotoğrafları ve defter aracılığıyla, günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan türlerden sanatçının seçtiği bir grup canlı, hikayeyi farklı zamanda anlatıyor.

Kuruluş amacı, toplumun gelişimine katkı sağlamak ve eşitlikçi politikalarla uygarlığı yakalamak olan kız okulunda okuyan teyzesine ait, tesadüfen bulduğu defter üzerinde 2010 yılından beri araştırma ve inceleme yapmaya devam eden sanatçı,  bu eski defter eşliğinde ilişikler üzerinden izleyiciye benzersiz bir hikaye aktarıyor.

Gonca Sezer’in  ‘’Kuyruk Meselesi’’ adlı kişisel sergisi 10 Mayıs – 9 Haziran tarih aralığında Pazar – Pazartesi günleri hariç her gün 13:00- 19:00 saatleri arası Beyoğlu Gama Art Gallery’de izlenebilir.

Gama Art Gallery
Turnacıbaşı Sk. 21 Beyoğlu-İstanbul (Galatasaray Hamamı girişi karşısı)

Giriş ücretsizdir.

Gonca Sezer Kimdir?

1986 yılı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Yüksek Lisans mezunudur. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Sanat eğitmenliği de yapan sanatçı, farklı okullarda görsel sanat dersleri veriyor.

Katıldığı karma sergiler arasında;

2002 ‘Sheshow’, Küratör: Beral Madra – Sofya / Bulgaristan, 2003 ‘Paralel Zamanlar’, Hangzou/Çin

2007-2008 Güney Kore/Türkiye exchange sergileri, 2009 İstanbul Off Spaces, Bethanien Kreuzberg/Berlin

2007 ‘Sahibinden Satılık’ Küratör: Derya Yücel. Kişisel sergileri arasında ise;

1993 ‘Kaos’, Taksim Sanat Galerisi, 1996 C.A.M., 1998 ‘Bağlı’, Urart Sanat Galerisi

2003 ‘Görgü tanığı’, Dirimart Sanat Galerisi, 2014 ‘Issız alanlarda’, Karra Atölye sergileri sayılabilir.

Başa dön tuşu