ETKİNLİKLERSERGİ

Gülseren ve Teoman Südor’dan Ortak Sergi: Birlikte; İnsana Rağmen

55 Yıllık sanat yaşamlarını geride bırakan sanatçı Gülseren ve Teoman Südor’un sanat zor zamanlarda atağa geçer felsefesiyle yola çıkarak zaman ve mekandan soyutlayarak ürettikleri yapıtları, ‘Birlikte; İnsana Rağmen’ adlı resim sergisi ile 12 Kasım’dan itibaren Galeri Diani’de!

‘BİRLİKTE; İNSANA RAĞMEN’ SON İKİ YILIN ÖZETİ GİBİ..

Gülseren ve Teoman Südor’ un ‘Birlikte; İnsana Rağmen’ adlı sergileri 12 – 27 Kasım 2021 tarihleri arasında Galeri Diani’de gerçekleşiyor. Sergi adın da anlaşıldığı üzere sanat yaşamlarında edindikleri deneyimlerini çok daha fazla yalınlaştırarak, son iki yıldır da her an birlikte üretmenin ve son zamanlarda tüm dünya ve ülkemizde insan kaynaklı yaşanan faciaların etkilerini daha fazla derinleştirerek, paletlerindeki renkleri arttırıp zaman ve mekan ögelerini birbiri içinde eriterek doğa ve insanın sonsuz döngüsünü sorguluyorlar.

BİR ARADA İKİ AYRI ÖZGÜN SANATÇI

Her iki sanatçının da yapıtları her sergilerinde olduğu gibi bir önceki sergilerinin adeta devamı niteliğini taşıyor. Sanatçıların neredeyse ellibeş yıldır ürettiği yapıtlar yaşamın düşünsel algısını oluşturuyor. Südorlar birlikte diz dize, iç içe 200 metrekare kapalı alanda geçirdikleri bu iki yılın kendilerini ikiz kardeşlere dönüştürdüklerini söylerken, zaman zaman iki sene öncesine kadar fikir ayrılıklarının üzerini edeplice kapatıp ifşa etmez ortalığa dökmezlerken pandemi süresince yapıtlarını daha keskin ve acı reçetelerle eleştirdiklerini belirtiyorlar. Ve bunun sonucu olarak kendilerininin yapıtlarını daha olgunlaştırdığını düşünüp giderek düşünce ve yapıtlarının konularında daha çok ortaklıklar, yakınlaşmalar olduğunu gördüklerini ve ortak bir sergi açmaya karar verdiklerini belirttiler. Sergide yaklaşık 36 yapıt sergilenecek olup hepsi pandemi dönemine ait bir seçki olacaktır.

Galeri Diani’nin sekiz yıldır gelenekselleştirdiği sanatçılar, eleştirmenler ve izleyicilerin katılımıyla gerçekleştirdiği sergi üzerine yapılacak olan söyleşi ise 20 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşecektir.

GÜLSEREN SÜDOR KİMDİR?

Sanat yaşamı elli dört yıla varan duayen sanatçı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden mezun olduktan sonra 4 yıl boyunca İtalya Roma da yaşadı. Başta İtalya ve Avusturya olmak üzere yurt dışında 9 kişisel, yurt içinde ise 70’e yakın kişisel sergi açmış, yurtdışı dahil olmak üzere 20 den fazla fuar, bienal ve trienale katılmış sayısız karma sergide yer almış ve temel tasarım kitabına imza atmıştır. Yapıtları yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda yer almakta ve müzelerde bulunmaktadır ve birçok ödülü bulunmaktadır.

TEOMAN SÜDOR KİMDİR?

Sanat yaşamda elli dokuz yılını geride bırakan duayen sanatçı İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nden mezun olduktan devlet bursuyla Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde doktora yapmak üzere Roma-İtalya’ya eşi ressam Gülseren Südor ile birlikte gitti. Eğitimine devam ederken üretmeye devam etti.. Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Teknik Üniversitesi‘nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı ve 1985 yılında sanatta yeterliliğini tamamladı. 2006 yılında emekli olmasının ardından İstanbul Kültür Üniversitesi’nde eğitim vermeye devam etmektedir. Başta İtalya ve Avusturya olmak üzere yurt dışında 9 kişisel, yurt içinde ise 70’e yakın kişisel sergi açmış, yurtdışı dahil olmak üzere 20 den fazla fuar, bienal ve trienale katılmış, sayısız karma sergide yer almıştır. Yapıtları yurtiçi ve yurtdışında birçok koleksiyonda yer almakta ve müzelerde bulunmaktadır ve birçok ödülü bulunmaktadır.

Galeri Diani
Bostanbaşı Cad. No:3
Beyoğlu, İstanbul

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı