ETKİNLİKLERSERGİ

Gültekin Alkurt İle Fotoğraf Gösterisi: ‘Boyun Eğme–Versiyon 2’

 Gültekin Alkurt’un “Boyun Eğme – Versiyon 2 (100/10)” başlıklı fotoğraf gösterisi 15 Haziran 2023, Saat 19.30 ‘da İFSAK Nurettin Erkılıç Salonunda.

Gültekin Alkurt İle Fotoğraf Gösterisi: 'Boyun Eğme–Versiyon 2'

Gültekin, Park içindeki sahnelerde dingin/durağan bir dil tutturmuş, park dışındaki sahnelerde ise dinamik bir dili ve anlık görüntüleri tercih etmiş.Gezi fotoğrafları serisinin bu iki üslup arasında gidip gelen dengeli bir anlatıma sahip olduğunu düşünüyorum. Ayrıca biraz genellemeci bir ifadeyle de olsa, Taksim Gezi Direnişinin böyle bir çeşitliliğe ve zengin bir atmosfere sahip olduğu kanısındayım. Fotoğrafların toplamı bize bu tabloyu yansıtıyor. Ben de bu sayfalarda sorumluluk sahibi bir fotoğrafçının güvenilir bir anlatısını görüyorum.

Fotoğrafla hatırlamak mühimdir bence. Hatıralar uyanır, kokular gelir, sesler yükselir, bahar günleridir. Dünya bir girdapta çalkalanmaktadır… Fotoğrafla hatırlamak iyidir. Geçmişten öğrenmeye, geleceğe umutla bakmamıza fırsat verir.

Özcan Yurdalan – İz Dergisi Sayı: 66

Gültekin Alkurt Kimdir?

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Deniz Astsubay Makine Sınıf Okulu’nu bitirdi. 1996 yılında görev yaptığı Deniz Kuvvetlerinden istifa ederek ayrıldı.

1991 yılında sportif olarak dağcılığa başladı. AKUT Arama ve Kurtarma Derneği’ne 1997 yılında üye oldu. Derneğin Karar Grubu’nda bulunarak, Akut’un Misyon ve Vizyonunu belirleyen çalışmalara katıldı. Depremlerde, dağ ve doğa kazalarında arama-kurtarma çalışmalarında bulundu. 1997 – 2001 yılları arasında turizm şirketi kurucu ortağı olarak doğa turizmi yaptı. Ticari gemilerde vardiya mühendisi olarak çalıştı. Evli ve ikiz kız çocuğu var.

Fotoğrafla bilinçli olarak tanışması 1985 yılında İFSAK’ta katıldığı kurs ile oldu. 1990 yılına kadar İFSAK Sergi ve Gösteri biriminde çalışmalarda bulundu. İlk olarak İFSAK üyeleri ile birlikte 1988 yılında Kaçkarlar konulu fotoğraf sergisini açtı. Sonrasında çeşitli karma sergilerde fotoğrafları yer aldı. Deniz K. K. lığı Foto Film Merkezi’nde Fotoğraf ve Video eğitimi aldı. Bir süre Yapı Kredi Yayınları’nın çıkardığı Akşamlık Dergisi’nde doğa ve fotoğrafla ilgili kitaplar hakkında yazılar yazdı. Ansiklopedya adlı dijital yayıncı kuruluşun projelerinde fotoğraf ve yazılarıyla katkıda bulundu. Çeşitli yarışmalarda derece ve sergileme alan fotoğrafları oldu. Bunların arasında önem verdikleri 2014 yılı Umut Vakfı Fotoğraf Ödülü Birinciliği ve 2016 Sony WPO finaline kalması oldu. Gezi Direnişini konu alan Boyun Eğme adlı sunumunu ilk olarak İFSAK, sonrasında Belgesel Fotoğraf Günleri’nde gösterime çıkardı. Bu çalışması İz Dergisi’nin 66. sayısında yayınlandı.

2015- 2017 İFSAK Yönetim Kurulunda yer aldı.

2019- 2021 İFSAK Yönetim Kurulunda Sinema Birimi Koordinatörü olarak görev yaptı.

2021- 2023 İFSAK Yönetim Kurulunda Arşiv ve Kütüphane Birimi Koordinatörü olarak görev yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu