HEYKELSANATTAN

Heykele önce ‘yaprak’ şimdi ‘şort’!

Malatya’da 1947 yıllında bağış toplanarak yapılan Atatürk heykeli ile yan yana duran çıplak genç heykelinden rahatsızlık duyanlar heykel için formül arayışına girdi. Kimi heykele şort giydirmek istedi kimi ölçüsünü alıp pantolon dikmek. 1947’de Malatya’da yapılan Atatürk ve Gençlik Anıtı’ndaki çıplak genç heykeli o zaman da halkın öfkesini çekince, heykelin kasık bölgesine bir yaprak monte edilerek sorun çözülmüştü. Heykel halen bu şekilde…

Malatya Kanalboyu Caddesi’nde, Orduevi ile İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı arasında bulunan ve 1947’de heykeltıraşlar Nejat Sirel ve Hakkı Atamulu tarafından yapılan Atatürk anıtındaki ‘çıplak genç’ heykelinden rahatsızlık duyanlar yine ortaya çıktı.

Heykelin çıplak olmasından rahatsızlık duyanlar yapılışından 71 yıl sonra heykeli giydirmek için formül arayışına girdi. Malatya Türk Ocakları Başkanı Nadir Günata, heykele ‘şort giydirilsin’ talebinde bulunurken “Sarf edilen emek nedeniyle her sanatçı ve her sanat eseri övgüyü hak eder. Ancak ortaya konulan sanat eserlerinin toplumun sosyal ve ahlaki değerleriyle çelişmemesi de icap eder” dedi. Kentte terzilik yapan Mehmet Ali Yaman da heykelin ölçülerini alıp pantolon dikmeye hazır olduğunu ifade etti.

Ak Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de “O çıplak genç resmini alsınlar CHP genel merkezinin en görkemli yerine yerleştirsinler.” demişti.

1945-46 yıllarında Malatya’ya bir İnönü, bir de Atatürk anıtı yapılması için bağış kampanyası düzenlenmiş. Toplanan 290 bin liranın 160 bin lirası Vilayet Konağının önündeki İnönü heykeline, 130 bin lirası da Atatürk anıtına harcanmış. Anıtta yer alan Atatürk, genç atlet ve aralarında bulunan Türk bayrağı; Atatürk’ün en değerli mirası olan milli egemenliği Türk gençlerine emanet ettiğini sembolize ediyor.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı