SANATTANTİYATRO

İBB Şehir Tiyatrosu’nda Sahnelenecek Kürtçe Oyuna Yasak Geldi!

İBB Şehir Tiyatroları’nın Gaziosmanpaşa sahnesinde bugün özel bir tiyatro tarafından Kürtçe olarak sahnelenecek olan ünlü İtalyan oyun yazarı Dario Fo’ya ait oyun “kamu düzenini bozabileceği” gerekçesi ile yasaklandı.
İBB Şehir Tiyatroları programında ilk kez Kürtçe bir oyuna yer verilmişti.

İBB Şehir Tiyatroları, destek için 50 özel tiyatroya ekim ayı içerisinde sahnelerinde yer verme kararı almıştı. Bu organizasyon kapsamında “Teatra Jiyana Nü” isimli özel tiyatro oyuncuları tarafından 13 Ekim Salı günü saat 20.30’da İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi‘nde “Beru: Klakson, borizan, birt” isimli oyun sahnelenecekti. Ancak gösterime saatler kala oyun kaymakamlık tarafından yasaklandı. Polis, oyunun sahneleneceği tiyatroya baskın düzenledi. Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da oyunun PKK propagandası içerdiği için yasaklandığını savunarak, konuyla ilgili adli sürecin başlatıldığını bildirdi. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da Kürtçe tiyatronun serbest olduğunu ancak PKK propagandasına hangi dilde olsa da müsaade edilmeyeceğini dile getirdi.

Gaziosmanpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda, yapılmak istenen tiyatro etkinliğinin genel kamu düzenini bozabileceğinin değerlendirildiği belirtilerek “İlçemiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla Teatra Jiyana Nü isimli özel tiyatro grubu tarafından ‘Berü: Klakson, borizan, birt’ isimli tiyatro oyununun Gaziosmanpaşa ilçemiz sınırları içerisinde tüm açık/kapalı alanlarda yapılmasının süresiz olarak yasaklanması hususunu tensiplerinize arz ederim” denildi.

İtalyan yazar Dario Fo’nun “Yüzsüz: Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” oyunu Teatra Jiyana Nû tarafından Kürtçeye “Berü: Klakson Borizan ü Birt” olarak çevrilerek 2017 yılından beri sahneleniyordu.

Kaymakamlık tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“İ.B.B. Şehir Tiyatroları tarafından 50 özel tiyatroya Ekim 2020 ayı içerisinde sahnelerinde yer verileceği ve organizasyonda yer alacak Teatra Jiyana Nü isimli özel tiyatro oyuncuları tarafından 13 Ekim 2020 Salı günü Saat 20:30’da İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesinde BERU: KLAKSON BORİZAN BİRT isimli oyunun sahneleneceği açık kaynaklardan öğrenilmiştir;

5442 Sayılı İl idaresi Kanununun 32/ç maddesi gereğince “İlçe sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufu müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Kaymakam gereken karar ve tedbirleri alır” hükmü yer almaktadır.

Yapılmak istenen tiyatro etkinliğinin genel kamu düzenini bozabileceği değerlendirildiğinden, ilçemiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufu müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 5442 Sayılı İl idaresi Kanununun 32/ç maddesi ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 17. Maddesi hükümleri doğrultusunda adı geçen Teatra Jiyana Nü isimli özel tiyatro tarafından BORU: KLAKSON BORİZAN BİRT isimli tiyatro oyununun Gaziosmanpaşa ilçemiz sınırları içerisinde tüm açık/kapalı alanlarda yapılmasının süresiz olarak YASAKLANMASI hususunu;

Tensiplerinize arz ederim.”

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı