ETKİNLİKLERSERGİ

İlayda Bekdemir, ‘Kök Aramak: Kuşatılmış Bir Boşluk’ İle Bilsart’ta

Video üretimlerine odaklanan Bilsart, İlayda Bekdemir’in “Kök Aramak: Kuşatılmış Bir Boşluk” isimli sergisine 27 Mart – 6 Nisan 2024 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı, “Kök Aramak: Kuşatılmış Bir Boşluk” adını verdiği mekâna özgü yerleştirmesinde, son zamanlarda üzerine çalıştığı yansıma ve yanılsama konularını, “Dünyayı başka bakış açılarından / yeni duygularla algılamak mümkün mü?” sorularıyla irdeliyor.

Ben, size dünyayı ancak benim gördüğüm şekilde gösterebilirim. Kendi görüşümü ortaya koyduğumda ve onları tekrar gördüğümde -mekanı mekana, zamanı zamana yeniden getirdiğimde- yeni bir hikaye yaratmış olurum ve onları tekrar görürüm, bu sonsuz bir döngü.

Beden bir makinadır, imajları görür, imajları gösterir, imajları montajlar ve kendine bir hikaye yaratır. Duygulanım ise belli bir imajdan sonra doğar; imajlar ya da imajların arasındaki aralıklarla. Algı, imajları ya birleştirir ya da birbirleri arasına sınır çeker. Bu noktada iple aynı noktada durur: İp aracılığıyla dikme eylemi iki “şey”i birbirine bağladığı gibi aynı zamanda “şey”ler arasına bir sınır çeker. İmajlar arasındaki ilişki ya da ilişkisizlik hiç bitmeyen yolda olma haliyle ilişkilenebilir çünkü imajlar birbirine bağladığında/ dikildiğinde/ montajladığında yalnızca imajları değil, onun bağlandığı zamanı da içine yerleştirmeyi başarır. Bu zamansa aynı zamanda zamansızlığa işaret eder. Yolda olma hâli/ gitmek, gerçek mekanlar arasında yer değiştirmek olduğu kadar, mevcut konumdan hiç ayrılmadan yapılan bir eylemdir de. Bir mesafe kat eder ancak bu döngüsel bir zamandır, bir noktadan bir noktaya ulaşmak zorunda değildir. Yol devam ettikçe anlamını kaybeder ya da şekil değiştirerek yeni bakış açıları ortaya koyar, dolayısıyla katmanlaşır; tanıdık olan yabancılaşabilir, periferide görünense merkeze belki de en yakın olandır.

———–

“Bedenin olduğu yer burasıdır, bedenin eylemde olduğu an şimdidir, bedenin işaret ettiği/ dokunduğu şey budur, geri kalan her şey orası, sonrası ya da şu’dur.”
-William James

Bilsart
Bilsar Binası Meşrutiyet Cad. No: 90/A
Beyoğlu/İstanbul

İlayda Bekdemir Kimdir?

İlayda Bekdemir, 1998 yılında Ankara’da doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Görsel Sanatlar bölümündeki eğitimini tamamladıktan sonra 2020 yılında aynı üniversitede Sanat ve Tasarım Anasanat dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Sanat pratiğinde genellikle varoluşsal problemleri ve bireyin iç dünyasını ele alan Bekdemir, mekana yayılan işler yapıyor. Eserlerinde kuramsal düşünüşleri ve sorgulamaları ön planda tutan Bekdemir, sorgulamalarını somutlaştırıp izleyicisine düşünme ve irdeleme alanları yaratmayı seviyor. Son zamanlarda yansıma ve yanılsama üzerine çalışan Bekdemir, “Dünyayı başka bakış açılarından / yeni duygularla algılamak mümkün mü?” Sorularının cevaplarını arıyor.

Dişleri De Organ Mantığıyla Sahiplenmek Gerekiyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu