SANATTAN

İSM & Atlas 1948’den Zühre Açık Çağrı: Solo Performans

İstanbul Sinema Müzesi & Atlas 1948 Sineması tüm kadın performatif sanatçıları açık çağrıya başvuru yapmaya davet ediyor.

Beyoğlu Kültür Yolu’nun merkezinde yer alan ve yenilenen dijital alt yapısı ile film festivalleri, gala, ülke sinemaları, vizyon filmlerinin yanı sıra sahne sanatları ve konserlere ev sahipliği yapan Atlas 1948 Sineması ile dijital ve sinema tarihini yansıtan müzesi ve ulusal ve uluslarası sanat eserlerinin yer aldığı sergi salonu ile İstanbul Sinema Müzesi, yine çok özel bir etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle İstanbul Sinema Müzesi’nde Mart ayı boyunca “Zühre” projesi kapsamında sinemadan söyleşilere, atölyelerden performanslara bir dizi kadın merkezli etkinlik düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında Atlas 1948’de 31 Mart Perşembe günü gerçekleşecek “Solo Performans” gösterimi için de açık çağrı yapıldı.

Müzik, tiyatro, dans, şiir gibi sanatın birçok alanında, sadece kadın performatif sanatçılarının gösterimlerinden oluşacak seçkide, projeler maximum 15 dakika ile sınırlı olacak.

18 yaşından büyük kadın sanatçılarının tek bir proje ile katılabildiği programın son başvuru tarihi ise 17 Şubat 2022 olarak belirlendi. 2. aşamaya hak kazanan sanatçılar canlı seçmeler için Atlas 1948’e davet edilecek. Başvuru formuna Atlas 1948 sosyal medya hesaplarındaki link.tree adresinden ulaşabiliniyor.

İstanbul Sinema Müzesi Hakkında :

200 yıla yaklaşan tarihi bina içerisinde İstanbul Sinema Müzesi, üç koleksiyoner ve iki enstitü ile birlikte oluşturulmuş 130 parçalı eşsiz eserleri ile dünyanın en iyi sinema müzeleri arasındadır.

İnteraktif Dijital Müze

Aynı anda eğlenip, bilgileneceğiniz interaktif dijital uygulamaları Artırılmış Gerçeklik Odası, Yeşil Çam Telefonda, Türk Sinemasının Hafıza Havuzu ile İstanbul Sinema Müzesi sinemamızın belleğini parmaklarınızın ucuna getiriyor.

Sergi Alanı

Ülkemizde ve dünyada dolaşımda olan koleksiyonların yanı sıra müze tarafından derlenecek tematik sergilerin yer alacağı 650 metrekarelik sergi alanı İstanbul Sinema Müzesi’nin koleksiyonuna dinamizm ve çeşitlilik kazandıracak, dünya çapındaki sergileri sanatseverlerle buluşturuyor. COVID-19 önlemleri kapsamında İstanbul Sinema Müzesi düzenli dezenfekte edilmektedir.

ATLAS 1948 Sineması Hakkında:

1948’de açılan Atlas Sineması, 2019-2020 yıllarında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan detaylı restorasyon ile tarihi Atlas Binası özgün yapısına kavuşturularak sahnesinden koltuklarına, ses sisteminden fuayesine kadar baştan aşağı tamamen yenilendi. Atlas 1948 Sineması, salonu ve localarındaki 481 koltuğu, 13×7 m’lik 3D özellikli perdesi, 7+1 (surround) ses sistemi, 4K çözünürlüklü DCP ve 35mm projeksiyonu, truss sistemi, ses ve ışık odası, yenilenen fuayesi ile Film Festivallerinin, galaların ve temsillerin Beyoğlu’ndaki merkezi olmaya devam ediyor. 18×7 m’lik sahnesinde, tiyatro ve diğer sahne sanatlarına ev sahipliği yapan Atlas 1948 Sineması üç boyutlu hayalet perdesi ile çağdaş sahne sanatlarının büyülü dijital dünyasını bir adım öteye taşıyor. UV-C özel steril iklimlendirme sistemi ile pandemi koşulları gözetilerek temiz hava ile çalışacak şekilde uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu