ETKİNLİKLERSERGİ

İsmet Yedikardeş Retrospektifi “Formreform” Kazlıçeşme Sanat’ta

Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Sanat, 2022 yılı ilk projesinde sanat çevrelerini sanatçı İsmet Yedikardeş Retrospektif Sergisi’yle buluşturuyor. 

Açılışı 20 Ocak Perşembe Saat:19.00’da gerçekleşecek sergide sanatseverler; seramik, resim ve heykel gibi çok yönlü üretimleri olan bir sanatçının tüm dönemlerinden ve farklı sanat disiplinlerinden eserlerini görebilecek. Birçoğu daha önce sergilenmemiş çalışmalar ilk kez bu sergi ile izleyici ile buluşuyor. Mehmet Lütfi Şen’in küratörlüğündeki sergi 6 Mart 2022’de toplanacak.

İsmet Yedikardeş02

FORMREFORM 

İsmet Yedikardeş Retrospektifinde sanatçının ilk dönem çalışmaları ve özellikle Stuttgart Güzel Sanatlar Akademi dönemi koleksiyonundaki eserleri izleyiciyle buluşuyor. Retrospektif sergisi, sanatçının çocukluk döneminde babasının çömlekhanesi’nde seramikle buluştuğu dönem fotoğrafları ve burada yaptığı seramik heykellere ilişkin bilgiler ve tüm sanat hayatının önemli kesitlerinin yer aldığı biyografi bölümünün yanı sıra 4 ana bölümden oluşuyor.

İsmet Yedikardeş03

ÖZE DÖNÜŞ SERİSİ 

Figüratif seramik heykel çalışmaların yer aldığı bu ilk bölümde özellikle sanatçının son dönem yaptığı daha önce hiç sergilenmemiş 14 eseri yer alıyor. İsmet Yedikardeş bu bölüm çalışmalarını “İnsanlık topraktan zuhur ediyor. Mağara duvarlarından da yola çıkarak hem ilk eseri inceledim hem yapıtları. İnsanlığın ilk üretimlerinin neredeyse tamamının ana malzemesi toprak olmuştur. Bu anlayış doğrultusunda seramik heykel çalışmalarımı sürdürdüm. Ve mağara resimlerinde bulunan içerikleri yorumlayarak çalışmalarımda suret ve figür formlarına yer verdim.” şeklinde ifade ediyor.

İsmet Yedikardeş04

İLK ve SON SERİSİ

Retrospektifin ikinci bölümünde Kaya Özsezgin’in Yedikardeş’in en önemli eserleri olarak altını çizdiği deri üzerine yağlıboya çalışmalarından oluşan İlk ve Son serisinden önemli başyapıtlar yer alıyor. Sanatçı bu bölümle ilgili olarak “Bugün bilinen dünyanın en eski yerleşim yeri Urfa Göbeklitepe’dir. Deri üzerinde ilk insanla çağdaş insanın yaptıklarının sentezini resimlerime taşıyorum. Sürrealistle soyut karışımı bir tür. İlk insanla çağdaş insanın yaptıklarını kıyaslayarak sanatın bugüne gelişini yorumluyorum.” diye açıklıyor.

İsmet Yedikardeş05

MARDİN RESİMLERİ SERİSİ

Prof. Dr. Metin Sözen’in “Ressam-heykeltıraş, seramik sanatçısı İsmet Yedikardeş, kendisine Mardin konulu yeni bir dünya yaratmıştır. Bu dünyanın içinde dün, bugün, gelecek vardır.” Şeklinde ifade ettiği Retrospektifin bu bölümü için Yedikardeş Mardin resimlerini bir vefa borcu olarak 10 yıldan fazla zamanını ayırarak şehrin eşsiz mimari dokusunu, kültürel bir aradalığını ve medeniyet zenginliğini yansıtmak için yaptığınının altını çiziyor.

SULTANLAR SERİSİ

Retrospektifin son bölümü yine sanatçının medeniyet değerlerine bir vefa olarak yaptığı Osmanlı Sultanları portrelerinin bir bölümünden oluşuyor. Bu çalışma serisinde sanatçı 36 Osmanlı Padişahını portresi, tuğrası ve yaptırdığı mimari eserlerden birisiyle birlikte resmediyor.

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’nin üstlendiği sergide birçok eser ilk kez sanatseverlerle buluştuğu FORMREFORM İsmet Yedikardeş Retrospektifi, 20 Ocak – 6 Mart 2022 tarihleri arasında Pazartesi hariç her gün 10.00- 18.00 saatleri arasında Zeytinburnu Belediyesi Kazlıçeşme Sanat’ta ziyaretçilere açık olacak. Proje için hazırlanan katalogda sergilenen tüm eserler, Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in ve Prof. Dr. Metin Sözen’in sanatçı üzerine yaptığı değerlendirmeler, ayrıca bu retrospektif için Samet Karagöz’ün kaleme aldığı kapsamlı makalesi yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu