ETKİNLİKLERTİYATRO OYUNLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Ekim Ayı Programı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Sezon:Minimal” başlığıyla oluşturduğu repertuvarı ve Ekim Ayı oyun programı açıklandı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları yeni repertuvarı ve yeni sezon çalışmaları, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilen bir törenle basın ve kültür-sanat dünyasıyla paylaşıldı. Pandemi nedeniyle eserlerin tek perde ve küçük kadrolarla sahneleneceği Şehir Tiyatroları repertuvarının bu sezon için üst başlığı ‘Sezon Minimal’ olarak belirlendi.

“Sezon Minimal”de sahnelenecek eserler, daha az kadroyla temsil edilebilecek oyunlar arasından seçildi. Böylece sanatçı ve teknik ekibin sağlığı için hareketlilik azaltılarak daha az sayıda temsil sahnelerde yer alacak. İstanbullular için bu daha az oyun izlemek anlamına gelmeyecek, kazanılan zaman ve mekânda özel tiyatroların oyunlarına yer verilecek. Oyunların süreleri de 60-70 dakikayı aşmayacak şekilde tek perde olacak.

Şehir Tiyatroları yeni sezon oyunları için biletler sehirtiyatrolari.ibb.istanbul adresi ve mobil uygulama üzerinden satışa sunuluyor. 

Şehir Tiyatroları programına buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda alınan koronavirüs önlemleri…

İBB Şehir Tiyatroları’nın repertuvarı ve yeni sezon çalışmaları, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tanıtıldı. Pandemi nedeniyle eserlerin tek perde ve küçük kadrolarla sahneleneceği ve üst başlığının ‘Sezon Minimal’ olarak belirlendiği Şehir Tiyatroları programı, bu yıl da iddialı. Dünyada ilk kez bir tiyatro, 16 yeni oyunla prömiyer yapacak.

İBB Şehir Tiyatroları, COVID-19 tedbirleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 23 Haziran 2020 tarihinde yayınladığı genelgeye uygun olarak gereken önlemleri aldı. Kontrollü normalleştirme süreci için tiyatro salonları yeniden düzenlendi, sahnelenecek oyunlar yeni şartlara göre yeniden seçildi. Önlemler kapsamında şu düzenlemeler yapılacak:

  • Oturma düzeni 1 dolu 1 boş olacak şekilde yüzde 50 doluluk olacak şekilde planlandı.
  • Maskesiz izleyicilerin salonda bulunmasına izin verilmeyecek.
  • Fuayelere her 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde, belirli sayıda seyirci kabul edilecek.
  • Salonların klima sistemi yeni şartlara uygun şekilde yüzde 100 temiz havayla çalışacak şekilde ayarlandı.
  • Salon girişlerinde ateş ölçümü yapılacak, dezenfektan bulundurulacak.
  • Fuayede beklemeyi ve kalabalık oluşumunu azaltmak için salon kapıları daha erken açılacak. Seyircilerimizin kademeli bir şekilde salona giriş yapmaları sağlanacak. Oyun sonrası çıkışta yığılma olmaması için acil çıkış kapıları da açılacak, izleyicilerin binalardan çıkışları daha hızlı gerçekleştirilecek.
  • Oyundan 1 gün sonra, gerek seyircilerin, gerekse sanatçı ve teknik ekipte görevli tüm çalışanların kullandıkları alanlarda detaylı temizlik çalışması yapılacak. Dezenfekte makinesi ile dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirilecek. Böylelikle bir sonraki seans için sahneye gelecek izleyicilere hijyenik bir ortam sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu