ETKİNLİKLER

Istanbul Modern | Oyun: “biz” / “we”

1 Ekim Perşembe 2015, 20.00

Bedirhan Dehmen, Ejder Keskin, Alper Marangoz, Canberk Yıldız ve Cem Yıldız , “biz” adlı oyunu, YAP İstanbul Modern için yeniden yorumluyor. Performansta üç erkek dansçı, bir yanda fiziksel teması kaybetmedikleri üçlü hareket formları, diğer yanda bir başlarına kaldıkları taşkınlık anları arasında gezinerek “cem” oluyorlar. Bedenleri ve bellekleri üzerinde çalışıp, “biz”i neyin birlediğini ve harekete geçirdiğini keşfe dalıyorlar. Cem Yıldız ise, bilgisayar ortamında canlı olarak çoğalttığı ve dönüştürdüğü vokali ve bağlamasıyla “cem”i yürütüyor, oyunun sesi ve nefesi oluyor. Oyun, PATTU’nun YAP: Yeni Mimarlık Programı kapsamında müze bahçesi için tasarladığı KATI OLAN HER ŞEY adlı alanda gerçekleşiyor.

“kendi hikayelerimizle hesaplaşmak için.
“biz”e dair.
ve gözleri açık gittiği için yasını tutamadıklarımıza, aşk ile uğurlayamadıklarımıza dair…”

“Kim insan sayılır? Kimin yaşamı yaşam sayılır? Son olarak da, bir yaşamı yası tutulabilir kılan Nedir? Tarihlerimiz ve bulunduğumuz yerler arasındaki farklara rağmen, bir “biz”den bahsetmek sanırım mümkün; zira birisini yitirmiş olmanın ne demek olduğuna dair hepimizin bir fikri vardır… Hadi yüzleşelim. Birbirimiz tarafından çözülürüz. Ve eğer çözülmüyorsak bir şeyleri ıskalıyoruz demektir.”

(Judith Butler, Kırılgan Hayat)

“…dilin, giden dişin yerini ikide bir yoklaması gibi hatırlama da, hep bir boşluğu yoklama ve yokluğun hala ve hep yok olduğunu yeniden duyurmaya bıkmayan bir vecdedir.”

(Şule Gürbüz)

“Bu çok felsefi duyulabilir, ama mevzu oynamayı oynamamak ya da oynamamayı oynamak.” (Bruce Lee, Ben Bruce Lee’yim)

Yaratanlar ve Sahneleyenler: Bedirhan Dehmen, Ejder Keskin, Alper Marangoz, Canberk Yıldız, Cem Yıldız

Konsept ve Koreografi: Bedirhan Dehmen

Müzik Düzenleme: Cem Yıldız

Işık Tasarımı: Kerem Çetinel

Etkinlik ücretsizdir.

————————–————————–———————

Thursday, October 1, 2015, 20.00

Bedirhan Dehmen, Ejder Keskin, Alper Marangoz Canberk Yıldız and Cem Yıldız perform a reinterpretation of their play “biz” for YAP Istanbul Modern. In the performance, three male dancers strive to become “one”, alternating between movement patterns performed as trios in which they do not lose physical contact and moments of exuberance in which they dance alone. Delving into their memories and bodies, they seek to explore what makes “we” one and sets us in motion. Cem Yıldız provides the voice and breath of the play, and leads the other two dancers with his bağlama and voice replicating and distorting both in real time digitally. The play will be performed in the site-specific installation “ALL THAT IS SOLID” designed by PATTU for the museum’s courtyard within the scope of the YAP Istanbul Modern: Young Architects Program.

“A reckoning with our own stories.

about “we”.

and about those we could not mourn because they died in disappointment, those we could not send off with love…”

“Who counts as human? Whose lives count as lives? And, finally, What makes for a grievable life? Despite our differences in location and history, my guess is that it is possible to appeal to a “we,” for all of us have some notion of what it is to have lost somebody. …Let’s face it. We’re undone by each other. And if we’re not, we’re missing something.”

(Judith Butler, Precarious Life)

“…just as the tongue again and again fumbles for the missing tooth, remembrance is a fumbling about a void, and is a rapture which never grows weary of re-announcing that absence is still and always absent…”

(Şule Gürbüz)

“It might sound too philosophical, but it’s unacting acting or acting unacting.”

(Bruce Lee, I am Ben Bruce)

Creators and Performers: Bedirhan Dehmen, Ejder Keskin, Alper Marangoz, Canberk Yıldız, Cem Yıldız

Concept and Choreography: Bedirhan Dehmen

Music: Cem Yıldız

Lighting Design: Kerem Çetinel

The event is free of charge.

Istanbul Modern * Istanbul Museum of Modern Art

Meclis-i Mebusan Cad., Liman İşletmeleri Sahası, Antrepo No: 4,
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı