KÖŞE YAZILARINasuh Bektaş

Nasuh Mahruki Söyleşisi – Nasuh Bektaş yazdı…

Ünlü Dağcı Nasuh Mahruki‘nin “Festina Lente-Ağır Ağır Acele Et” başlıklı fotoğraf sergisi, 16 Ocak’ta Bebeköy Backbar’da sergilenmeye başlandı.

Nasuh Mahruki, “Festina Lente-Ağır Ağır Acele Et” adını verdiği fotoğraf sergisi hakkında, fotoğrafların sergilendiği Bebekköy Backbar’da bir söyleşi düzenledi. Söyleşiyi serginin küratörlüğünü yapan Ayşe Pınar Akalın yönetti.

Mahruki sergiyi 3 ana başlık altında kurgulamış: Motosiklet yolculuklarından unutulmayan kareler, Tibet, Nepal ve Hindistan’a yaptığı keşiflerde karşılaştığı, yaşamlarından izleri ve duygularını yüzlerinden okuyabileceğiniz rengarenk insan portreleri ve dünyanın en yüksek zirvelerinden manzaralar.

Nasuh Mahruki, bu serginin karma bir sergi olduğunu, 25 yıllık bir zaman aralığında yaptığı keşif ve dağcılık amaçlı seyahatlerinde çektiği fotoğraflardan seçilmiş bir kurgu olduğunu belirtti. Bu seyahatler kapsamında motosiklet ile kilometrelerce yol kat edildiğini, birçok kültürden insanlarla tanışıp, dünyanın en yüksek dağlarına tırmandığını, yolculuklarını tek bir kesitle anlatmak mümkün olmadığını söyledi.

Bu fotoğrafları emsallerinden ayıran en önemli özellik özgün olmaları. Birçok Everest fotoğrafı görebilirsiniz ama Everest, Lhotse ve Nuptse dağlarının burada sergilenen açıdan mükemmel bir fotoğrafını yakalamak için, dünyanın 6.’ncı yüksek dağı olan Cho Oyu‘nun 8 bin 200 metre yükseklikteki zirvesine doğru hava şartlarında ve ışıkta tırmanmış olmanız gerekir. Dünyanın en zorlu 7000’liklerinden biri olan Pobeda Dağı‘nda vahşi geçidi aşan dağcı fotoğrafı insanın doğa karşısındaki zorlu mücadelesine bir atıf. Mahruki’nin Nepal Manaslu Dağı‘nda çektiği ve tırmanış arkadaşlarından birinin hayatını kaybettiğini, derin karda buz duvarları arasında ilerleyen dağcıların fotoğrafı ise tehlikenin hayatın bir parçası olduğunu hatırlatıyor.

Rengarenk folklorik kıyafetleri ve en doğal halleriyle Saga Dawa Festivaline gelmiş Tibet’li hacılar ve lama, Ganj Nehri kıyısında meditasyon yapan Hindu Sadhu, Himalayaların uzantısında kutsal Kailash dağına olan 3 günlük yolculuğu acele etmeden 3 adımda bir yere uzanarak yürüyen Budist hacılar, nefes kesecek kadar gerçek fotoğraflar ve her biri inancın, adanmışlığın ve yolculuğun izlerini taşıyor.

Motosikletle yaptığı seyahatlerden; İran-Pakistan sınırında Shurgazi Çölü‘nde gün doğumu, Spiti Vadisi‘nin bozuk ve yorgun yolları, ufukta Everest’e uzanan yolun üstünde olmanın verdiği his, izleyiciye sunulan ufak bir duygu kesiti.

Bu fotoğrafların hepsinin ortak yanı kurgu olmamaları. Onlarda anda yakalanmış doğallık var, duygu yüklüler, gerçekler. Nasuh Mahruki, ‘sergiyi kurgularken, bu doğallıkla ve Mahruki’nin gözüyle o insanların arasında dolaşmanızı, o renklere dokunmanızı, yolun zorluklarını, zirvenin mutluluğunu hissetmenizi istedik.’ şeklinde izleyiciye aktarmak istedikleri duyguları ifade etti.

“Mutluluk zirveye ulaşma yolculuğunda saklı” diyor Mahruki. Ve mutluluğu bulmak için herkes kendi hayallerinin peşinde kendi zirvesine tırmanmalı. O yüzden sen de; ağır ağır acele et…

Fotoğraf sergisi 16 Şubat 2018 tarihine kadar devam edecek.

Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu