ETKİNLİKLERSERGİ

‘Kayıhan Keskinok 100 Yaşında’

Ressam Kayıhan Keskinok‘un 100. doğum yılı nedeniyle “Kayıhan Keskinok 100 Yaşında” resim sergisi açıldı.
2015 yılında hayatını kaybeden sanatçı anısına düzenlenen serginin açılışı, Ankara’da Keskinok Sanat Vakfı’nda yapıldı.

Sergi ile ilgili konuşan Kayıhan Keskinok‘un oğlu Çağatay Keskinok; “Babam ressam Kayıhan Keskinok’un 100. yaşı. 1923 doğumlu, Cumhuriyet ile yaşıt. Sergi Kayıhan Keskinok’un tüm sanat yaşamıyla ilgili her döneminde yaptığı resimleri içeriyor. 1950’lerden başlayarak vefat ettiği 2015 yılına kadar yaptığı resimlerin görsellerini içeriyor. Sergi sırasında kullandığımız yazı, Kayıhan Keskinok’un kendi ifadeleridir. Kendi yaşam öyküsüyle kendi sanatı arasında ilişki kurduğu ve kendi resimlerini anlattığı bir metindir” ifadelerini kullandı.

'Kayıhan Keskinok 100 Yaşında'

Keskinok, sözlerini şöyle sürdürdü; “Babamın farklı resim anlayışındaki değişmeler, zaman içindeki değişmeler, resim becerisindeki ilerlemeye bağlı olarak değişmeyen konular var. Karadeniz düğünleri böyle. Öğretmenlik hayatının önemli bir bölümü Karadeniz’de geçtiği için Karadeniz’de o günün 1940’ların sonu, 50’lerin başı deniz yaşamıyla ilgili konular, balıkçılar var. Bunlar resimlerinin değişmez özellikleri. Nalbantlar konusunu, terör konusunu çok işlemiştir. 1973’te aldığı Cumhuriyet ödülü, kırsal alandaki üretme kıvancını resmeden bir resimdir. 1981 yılında iki önemli ödül almıştır. En son yaptığı resimlerden biri barikatların yıkılışıdır. 2014 tarihlidir. Başkaları ona Gezi direnişi demiştir ama kendi koyduğu adı ‘Barikatların Yıkılışı’dır.”

'Kayıhan Keskinok 100 Yaşında'

Sergide yer alan Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana Ulus Parkı‘ndaki fotoğrafına ilişkin de Keskinok şunları söyledi: “Babamın resimlerinde Mustafa Kemal Atatürk önemli yer tutar. ‘Atatürk’ü yakından bilirim, çok gördüm’ diyor 15 yaşında. Bu fotoğrafı o mu çekti bilmiyorum ama yazı babama ait.”

Kayıhan Keskinok 100 Yaşında” resim sergisi, Keskinok Sanat Vakfı’nda 18 Mart 2023 tarihine kadar gezilebilecek.

'Kayıhan Keskinok 100 Yaşında'

Şiddet Ve Korku Temalı Diziler Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu