Ahmet Zeki YeşilKÖŞE YAZILARI

Alo Ramazan Abi – Ahmet Zeki Yeşil yazdı…

Alo Ramazan abi… Gözümüz aydın Ramazan geldi. Sevap işlemek için aç kalmak istiyom abi. Farkında mısın, Ramazan bereketiyle geldi. Doğal gaza zam, elektriğe zam, ona zam, buna zam. Kusuruma bakma biraz abarttıysam. Minik, minicik olduğu için “zamcık” demem gerekirdi. Zamcık ama çeyrek lahana dönemine girdik be abi. Vatandaşın işi zor yani. Ben lahanaya değil de, lahananın göbeğine acıyom. O güzelim göbek, o hallere düşer miydi?

Domates, patlıcan, kabak ve biber şanslı abi. Göbekleri yok! Tek tek almak en iyisi. Tek domates, tek patlıcan, tek kabak, tek biber, tek millet, tek bayrak, tek… Offf, kafam karıştı abi!

Alo Ramazan abi, ne diyodum? Lahana yiyemiyoz ama, makarna ve bulgur yiyoz abi. Balıkla hayallerimizi süslüyoz. Balıkçı tablalarındaki balıklara bakacak yüzümüz kalmadı. Valla kafamıza takmıyoz abi. Çünkü, balığın hafızaya olumlu bir etkisinin olmadığı anlaşıldı. Şöyle izah ediyim abime… Mesela örneğin ben, kırk yıl önceki kuyrukları çok iyi hatırlıyom. Ancak şimdiki kuyrukları görmüyom. Hafızaya bakar mısın abi? Çünkü, şimdiki kuyrukları sosyalleşme kuyrukları olarak kabul ediyom. Örneğin mesela, Rusya’dan ayçiçek yağı getiren geminin halay çekerek karşılanması bunun göstergesi. Birbirini tanımayan insanların kaynaşması ve dayanışması ne güzel. Evet, ekmek kuyrukları uzun oluyo abi. Uzun olması iyi, çok insanla laflıyosun. İki çift laf edince rahatlıyosun. Kırk yıldır kayıp olan yakınımı burada buldum da, mutluluktan havalara uçtum abi.

Alo Ramazan abi, dert bir değil… İş yok abi iş! Anladım abi, iş arayanlar arttığı için işsizlik var diyosun. Haklısın. Çocuk et, süt, yumurta ister abi. Üniversitede okuyan oğlan sosyalleşmek için yurt dışına çıkmak ister. Evde kadın, sevgililer gününde tek taş ister. Bunlar para abi, devlet karşılamıyo ki… Biliyom abi biliyom, et ömrü kısaltıyo. Bu nedenle, ete zam yapılıyo. Günde elli gramdan fazla yedin mi, sindirim ve mide rahatsızlıklarından dolayı mortu çekiyosun. Fazla et yemek caiz değil ama gel de anlat abi. Hayvanlar bunu anlamaz! Hayvanat bahçesindeki aslan, açlığını unutmak için su içer mi? İçmez. Bal tutan parmağını yalarmış. Hayvanat bahçesindeki bakıcı, aslana vereceği etleri evine götürüyomuş. Aslan ne yapsın? Hayvanat bahçesinden kaçmış abi.

Alo Ramazan abi, Ramazan ayını çok seviyom be abi. Çünkü Ramazan’da suç oranı düşüyo. Suç işleyenler, ne de olsa Müslüman. Ben söylemiyom abi, Cübbeli Ahmed Hoca söylüyo. “Gavur olsalar, işe ara vermezler” diyo. Ramazan ayında onların işi azalırken, hocaların işi artıyo. Ramazan ayı, geleneksel soru sorma ayıdır abi. En çok, “Hoca Efendi orama su kaçtı, orucum bozuldu mu?” sorusu sorulur. Ezberledik artık. Bakalım bu Ramazan’da, “Her şeye zam geliyo, zam orucu bozar mı?” diyen çıkacak mı? İşin ilginç yanı, soruları daha çok yoksullar soruyo abi.  Haklı olarak, neyin helal neyin haram olduğunu merak ediyolar. Nedense, zenginler merak etmiyo abi. Ramazan bittiğinde, sorular da bitiyo. Sonra, haram helal ver Allah çoluk çocuk yer Allah…

Alo Ramazan abi, sabır! Biz sabrediyoz ama marketçiler sabretmiyo. Müzik eşliğinde etiketlerle oynamaları hoş değil abi. Çünkü, vatandaşın cebindeki delik büyüdükçe alttan hava alıyo. Yanlış anladın abi şikayet etmiyom, seninle dertleşiyom. Derdini söylemeyen derdoş olur abi. Allah, bu millete bi daha lahanayı böldürmesin abi…

Ahmet Zeki Yeşil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu